بهداشت و تولید محصولات پلاستیکی بخش دوم

بهداشت و تولید محصولات پلاستیکی بخش دوم

تولید محصولات پلاستیکی بهداشتی و با کیفیت نقش بسیار مهمی را در سلامتی افراد جامعه ایفا می کند. به جرات می توان گفت زندگی بشر به طرز بسیار عجیبی با محصولات پلاستیکی عجین شده است. به گونه ای که زندگی در دنیایی بدون پلاستیک بسیار سخت و دشوار است. چرا که پلاستیک ها امروزه در تولید هر نوع فرآورده صنعتی به طور گسترده ای مورد استفاده افراد قرار می گیرند. به نوعی که می توان شاهد استفاده از آن در همه زمینه ها از صنعت خودروسازي گرفته تا دنياي پزشکي بود. همچنین از آنجا که امروزه افراد به طور وسیعی از ظروف پلاستیکی استفاده می کنند، از اینرو مهم است که بدانند این ظروف از چه ترکیباتی تولید و روانه بازار می شوند، بنابراین استفاده از محصولات پلاستیکی نامرغوب و بی کیفیت سلامتی افراد را به خطر می اندازد.

بهتر است بدانید که سالانه به دلایل مختلفی همچون توسعه صنایع نفت، پتروشیمی و تغییر در الگوهای مصرف بشر بیش از یک صد میلیون تن پلاستیک در سراسر دنیا عرضه و تولید می شوند. کشورمان ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست به گونه ای که به دلیل داشتن تولیدات پتروشیمی فراوان و منابع نفتی سالیانه مقادیر زیادی لوازم پلاستیکی را تولید و روانه بازار می کند. براساس آمار موجود در کشور میزان مصرف پلاستیک‌های تولیدی سالانه بیش از ۱۸۵ هزار تن است. با توجه با این اطلاعات باید تمام تلاش خود را در زمینه تولید محصولات پلاستیکی با کیفیت و بهداشتی به کار گرفت. در واقع محصولات با کیفیت پلاستیکی به نوعی تضمین کننده سلامتی افراد هستند.

آشنایی با روش های نوین جهت تولید محصولات پلاستیکی

همانطور که می دانید هیچ چیزی در دنیا کامل نیست و پلاستیک ها نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود. به گونه ای که پلاستیک ها نوعی زباله مقاوم به تجزيه ميکروبي محسوب شده که مشکلات زيست محيطي زيادي را به دنبال دارند. امروزه کارشناسان اقدام به تولید یکسری پلاستیک های بی ضرر همچون پلاستیک سبز، پلاستيک هاي ميکروبي، پلاستیک های تجزیه شده با نور و پلاستیک هایی حاوی نشاسته کرده اند. لازم به ذکر است که در حال حاضر کارشناسان و متخصصان از سه روش جهت تولید پلاستیک های سبز بهره می برند. این روش ها عبارتند از: تبديل قندهاي گياه به پلاستيک، پرورش پلاستيک در ذرات و ديگر گياهان زراعي و تولید پلاستیک درون میکروب. امروزه متخصصان با انتخاب این روش ها و استفاده از مواد اولیه مرغوب توانسته است گامی بلند در حفظ سلامتی افراد بردارند.

همچنین برای استفاده درست و اصولی از محصولات پلاستیکی مرغوب بد نیست با یکسری نکات جهت تشخیص محصولات با کیفیت و مرغوب آشنا شوید. بهتر است بدانید که محصولات پلاستیکی بهداشتی و مرغوب فاقد هرگونه بوی بد و خاصی هستند. از دیگر نکات مهم جهت تشخیص محصولات پلاستیکی بهداشتی توجه به رنگ محصولات می باشد. بهتر است بدانید رنگ محصولات بی کیفیت و غیر بهداشتی به دلیل اینکه از رنگ های خوبی در ساخت آن ها استفاده نمی شود مات و کدر هستند. همچنین یکی دیگر از روش های تشخیص مواد پلاستیکی نامرغوب و پلاستیکی وجود زایده هایی به نام پلیسه بر روی بدنه محصولات است.

آشنایی با کدهای مهم در تولید محصولات پلاستیکی

بهتر است بدانید که امروزه در تولید محصولات پلاستیکی کارشناسان و متخصصان از یکسری کدهای ویژه بر روی محصولات استفاده می کنند. از اینرو بد نیست با این کدها به صورت مختصر آشنا شوید. این آشنایی موجب می شود تا افراد بدانند از هر گروه جهت چه مصارفی استفاده کنند. در واقع این کدها در بازه ۱ تا ۷ قرار و داخل یک علامت مثلثی شکل قرار گرفته اند. لازم به ذکر است که این علامت حاکی از قابلیت بازیافت محصول است.

کد # 1 به معنی پلی اتیلن ترفتالات است که که نوعی پلی ‌استِر به شمار می آید. لازم به ذکر است که این نوع کد در تولید ظروف بسته بندی و بطری ( جهت نگهداری سس، آب، مواد شوینده و روغن ) پرکاربرد و قابل استفاده است. از ویژگی های بارز این گروه از پلاستیک ها می توان به مقاومت آن ها در برابر حلال ‌ها، شفافیت، سبکی و سختی اشاره کرد.

کد # 2 نیز به معنی پلی اتیلن با چگالی بالا است که از نفت تولید شده و با حرارت به حالت نرم و با سرمایش به حالت سفت تغییر می کند. از این نوع پلاستیک ها جهت ساخت بطری مایعاتی از قبیل روغن، ظروف شیر، اسباب ‌بازی، بطری شوینده هایی نظیر شامپو و کیسه پلاستیکی استفاده می شود. این گروه نیز از قابلیت های خاصی بهره می برد به نوعی که در گرما یا سرمای شدید به هیچ وجه آسیب نمی بینند و بسیار سخت و کدر هستند. از دیگر ویژگی های این گروه می توان به ساده و کم هزینه بودن فرآیند بازیافت آن ها اشاره کرد.

کد # 3 یعنی پلی وینیل کلراید که با اضافه کردن فتالات ها نرم و شکل پذیر می شود. از این کد در تولید محصولات پلاستیکی جهت ساخت چهار چوب پنجره، کف پوش، محافظ غذا و بطری و پرده حمام استفاده می شود. لازم به ذکر است که این نوع محصولات بسیار محکم و دارای رنگ شفافی هستند. همچنین درصد بازیافت این محصولات زیاد نیست.

کد # 4 یک نوع پلی اتیلن با چگالی پایین است که از نفت تولید می شود. این گروه از پلاستیک‌ ها انعطاف‌ پذیر هستند و جنس‌ آن ها شفاف یا کدر است. از این کد در تولید محصولات پلاستیکی همچون بطری و کیسه استفاده می شود.

کد # 5 نیز یکی دیگر از کدها است که در تولید محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. این کد که از پلیمرهای تِرموپلاستیک است به معنی پلی پروپیلن است. از پلاستیک هایی با این کد در تولید لوازم آشپزخانه، شیشه شیر، نی و بطری و ظرف ماست استفاده می شود.

کد # 6 نوعی از پلاستیک ها هستند که بسیار سبک و ارزان ‌قیمت‌ هستند. از این گروه جهت تولید محصولات پلاستیکی همچون ظروف یک بار مصرف و شانه تخم مرغ استفاده می کنند. لازم به ذکر است که این نوع کد به معنی پلی استایرن و با علامت اختصاری ps است.

کد # 7 نیز به پلی‌ کربنات (PC) اشاره دارد. از این کد جهت تولید محصولات پلاستیکی همچون ظروف نگهداری غذا، بطری‌های گالونی آب، شیشه ‌شیر و قطعات خودرو استفاده می شود.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.