نشانی کارخانه : تهران، شهرک صنعتی شمس آباد بلوار بهارستان، پلاک 18

ایران در تولید پلاستیک چرا جایگاه خوبی در جهان دارد؟

ایران در تولید پلاستیک چرا جایگاه خوبی در جهان دارد؟

پلاستیک یکی از صنایعی است که تولیدش در ایران با استقبال سرمایه گذاران روبرو شده است. استقبال از این صنعت موجب شده تا بازار کار فراوانی در سراسر کشور ایران وابسته به این صنعت باشد. افراد زیادی به صورت مستقیم و غیر مستقیم از حضور این صنعت دارند نان می خورند.مستیقم یعنی این که تولید کننده، فروشنده یا کارکنان صنعت تولید پلاستیک هستند. و آنهایی هم که غیر مستقیم اقتصادشان به این صنعت وابسته است از محصولات این صنعت برای بسته بندی و دیگر کارها بهره می برند تا چرخ های اقتصادشان به گردش در بیاید.

سوای از بازار داخلی، ایران جایگاه مناسبی را هم در تولید پلاستیک جهان به دست آورده است و توانسته در زمره صادر کنندگان ماده خام اولیه و یا محصولات پلاستیکی قرار بگیرد. گردش مالی این صنعت در جهان میلیاردها دلار است و گرفتن سهم مناسب از آن برای کشورها اهمیت دارد تا چرخ های اقتصادشان با شتاب بیشتری به گردش در بیاید.

 

درباره صنعت پلاستیک در کشور ایران

تولید پلاستیک در کشور ایران بسیار مقرون به صرفه است. همین مورد باعث شده تا سرمایه گذاری زیادی در این صنعت صورت بگیرد. کارخانه جات زیادی در شهرک های صنعتی و دیگر جاها در این زمینه فعالیت دارند و محصولات خود را به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می نمایند.

 

دلایل جایگاه خوب ایران در تولید پلاستیک

ایران جایگاه خوبی را در این صنعت به دست آورده است. قطعا چنین جایگاهی شانسی نیست و دلایلی دارد در ادامه این مقاله کوتاه قصد داریم تا این دلایل را برای شما مخاطب عزیز نام برده و مختصری جهت آشنا شدنتان توضیح دهیم.

نفت خیز بودن کشور ایران:

مهم ترین دلیلی که کشور ایران در صنعت تولید پلاستیک رشد کرده است نفت خیز بودن آن می باشد. نفت خیز بودن باعث شده تا کارخانه های پتروشیمی زیادی در کشور تاسیس شود. کارخانه های پتروشیمی تولید کننده ماده خام اولیه این صنعت هستند.وقتی ماده خام در داخل کشور تولید شود و برای به دست آوردنش وابستگی به خارج نباشد با قیمت مناسب به دست تولید کننده می رسد. همین نکته باعث می شود تا از لحاظ قیمت و به دست آوردن بازارهای مصرف با دیگر کشورها رقابت تنگاتنگی به وجود بیاید.

برای مشاهده ی یکی از محصولات پلاستیکی با تیراژ بالای صادرات به تمامی کشور های دنیا، به صفحه ی محصول بطری 250 سی سی مراجعه فرمایید

تولید پلاستیک

در دسترس بودن مواد اولیه:

در هر صنعتی در دسترس بودن مواد اولیه از نان شب هم واجب تر است. این سال ها کشور ما زیر تحریم های بی رحمانه آمریکا بوده است و صنایعی که وابسته به خارج از کشور بوده اند تعطیل و نیمه تعطیل شده اند.

صنعت تولید پلاستیک با توجه به این که ماده خام اولیه اش در داخل ایران و در پتروشیمی ها تولید می گردد، تحریم ها هیچ تاثیری بر روی این صنعت نگذاشته است و به طور کامل دارد به فعالیت خود ادامه می دهد و میلیون ها نفر به واسطه بودنش دارند همچنان روزی خود را به دست می آورند.

بودن سرمایه گذاران با انگیزه:

یکی از نکات مهم برای رشد هر صنعتی در هر کشوری بودن سرمایه گذاران است. مامولا سرمایه گذار به سراغ بخشی می رود که زودتر بتواند به سوددهی برسد. صنعت تولید پلاستیک در ایران چنین وضعیتی دارد. به همین  دلیل جذب سرمایه در این صنعت بسیار کار دشواری نیست.

سرمایه گذار هر کجا که بازار مصرفش موجود باشد و اجناس به خوبی هر چه تمام تر به فروش برسد رغبت و انگیزه کافی را برای سرمایه گذاری در آن صنعت خواهد داشت. در کشور ما شرایط به این صورت است که هم مصرف داخلی پلاستیک بالاست و بازارش موجود است و هم این که بازارهای خارجی از محصولات ایرانی که قیمت مناسب تری نسبت به رقبای خارجی دارند استقبال کرده اند.

در دسترس بودن نیروی کار ارزان و جوان:

هر صنعتی سوای از سرمایه گذار و مواد اولیه در هر کشوری برای این که رشد مناسبی کند نیاز به بودن نیروی کار جوان و قیمت مناسب دارد. در واقع نیروی کار است که فعالیت های مربوط به یک صنعت را به جلو پیش می برد.

بعضی از کشورها مثل قطر بعضی شرایط را دارند ولی نیروی کار ندارند و مجبور می شوند از کشورهای دیگر وارد کنند و به همین دلیل صنایع آنها متحمل هزینه های بیشتری برای تولید می شود. در کشور ما اوضاع برعکس بوده و نیروی کار به وفور یافت می شود و همین موضوع باعث رونق گرفتن صنعت تولید پلاستیک شده است.

حمایت دولت از صنایع دانش بنیان و مادر:

یکی از مهمترین دلایلی که صنایع یک کشور رشد می کند حمایت دولت از آن بخش و قائل شدن بعضی معافیت ها و مزایای مالیاتی است. دولت ایران از سال ها پیش برای این که صنایع بومی مثل تولید پلاستیک در اوضاع تحریم اقتصادی بتواند به فعالیت خود ادامه داده و ورشکست نگردد حمایت خود را از آنها اعلام کرده است.

این حمایت ها به صورت معافیت های دوره ای مالیاتی در قبال صادر کردن اجناس تولیدی و وارد کردن ارز برای بهتر چرخیدن اقتصاد بوده است. صنعت در هیچ کشوری اگر حمایت های دولت نباشد نمی تواند رشد کرده و جایگاه مناسبی در جهان به دست بیاورد.

دسترسی به تکنولوژی تولید پیشرفته:

علیرغم اینکه کشور عزیزمان ایران تحریم است و به بسیاری از تکنولوژی ها دسترسی نداریم ولی شرکت های دانش بنیان تکنولوژیک توانسته اند این خلع را پر نموده و صنایع تولید پلاستیک و غیره را فعال نگه دارند.

شرکت های دانش بنیان تکنولوژی بسیاری از دستگاه ها و قطعات را بومی سازی کرده و کشور را از این جهت بی نیاز از کشورهای خارجی نموده اند. در بسیاری از موارد دستگاه های تولیدی داخل بازدهی بسیار بیشتری نسبت به نمونه های خارجی خود داشته اند.

مطالعه بیشتر:  بطری نیم لیتری روغن

تولید پلاستیک

تولید پلاستیک: فرآیندها و مواد اولیه

تولید پلاستیک یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین صنایع در جهان امروز است. این صنعت به دلیل توانایی تولید مواد با خواص متنوع و کاربردهای گسترده، اهمیت ویژه‌ای دارد. تولید پلاستیک شامل مجموعه‌ای از مراحل پیچیده و دقیق است که از مواد اولیه استخراج شده از منابع طبیعی آغاز و به محصولات نهایی تبدیل می‌شود.

مواد اولیه تولید پلاستیک

مواد اولیه اصلی برای تولید پلاستیک، هیدروکربن‌هایی هستند که عمدتاً از نفت خام و گاز طبیعی به دست می‌آیند. نفت خام و گاز طبیعی طی فرآیندهای پالایش به مواد پایه‌ای مانند اتیلن، پروپیلن، استایرن، و وینیل کلراید تبدیل می‌شوند. این مواد پایه‌ای به عنوان مونومرهای اولیه در فرآیند پلیمریزاسیون استفاده می‌شوند. همچنین مواد افزودنی مانند پلاستیسایزرها، پایدارکننده‌ها، رنگدانه‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها به پلیمرها اضافه می‌شوند تا خواص و عملکرد آنها را بهبود بخشند.

فرآیندهای تولید پلاستیک

تولید پلاستیک از طریق چندین فرآیند مختلف انجام می‌شود که هر کدام به نوع خاصی از پلاستیک و کاربرد آن بستگی دارد. از مهم‌ترین این فرآیندها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. پلیمریزاسیون: این فرآیند شامل تبدیل مونومرها به پلیمرهای بلند زنجیر است. پلیمریزاسیون می‌تواند به دو روش اصلی افزایشی (Addition Polymerization) و تراکمی (Condensation Polymerization) انجام شود.

  2. اکستروژن (Extrusion): در این روش، مواد پلیمری ذوب شده و از طریق یک قالب به شکل‌های مختلف مانند فیلم، رشته، لوله و پروفیل‌های مختلف در می‌آیند. این فرآیند برای تولید محصولات طولانی و مداوم مناسب است.

  3. تزریق (Injection Molding): در این روش، پلیمر مذاب به قالب‌های مخصوص تزریق می‌شود تا قطعات پیچیده و سه‌بعدی تولید شوند. این روش برای تولید قطعات دقیق و با کیفیت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  4. دمش (Blow Molding): این فرآیند برای تولید بطری‌ها و ظروف توخالی استفاده می‌شود. در این روش، پلیمر مذاب به داخل قالب دمیده می‌شود تا شکل نهایی خود را بگیرد.

  5. ترموفرمینگ (Thermoforming): در این فرآیند، ورق‌های پلاستیکی حرارت داده شده و سپس با استفاده از قالب به شکل‌های مختلفی درمی‌آیند. این روش برای تولید ظروف یکبار مصرف و بسته‌بندی‌های مختلف کاربرد دارد.

کاربردهای پلاستیک

پلاستیک‌ها به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردشان در بسیاری از صنایع و کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله کاربردهای اصلی پلاستیک می‌توان به صنایع بسته‌بندی، خودروسازی، ساختمانی، الکترونیک، پزشکی و نساجی اشاره کرد. هر یک از این صنایع به نوع خاصی از پلاستیک با خواص ویژه نیاز دارند که از طریق تغییر ترکیب مواد اولیه و فرآیندهای تولید قابل دستیابی است.

نتیجه‌گیری

تولید پلاستیک یک فرآیند چند مرحله‌ای و دقیق است که از مواد اولیه استخراج شده از منابع طبیعی آغاز و به محصولات متنوع و با کاربردهای گسترده ختم می‌شود. این صنعت به دلیل توانایی در تولید مواد با ویژگی‌های منحصر به فرد و کاربردهای متنوع، نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره و پیشرفت‌های صنعتی دارد.

حمایت نظام بانکی از صنایع تولیدی:

از سال ها پیش نظام بانکی ایران بنا بر دستور مجلس و دولت برای صنایعی مثل تولید پلاستیک که بومی بوده و سود سرشاری را برای کشور دارند تسهیلاتی را قائل شده است. این تسهیلات معمولا به صورت وام های بدون سود و یا با سود کم و یا وام های با پرداخت طولانی مدت بوده است.

این تسهیلات سبب شده است تا نگاه سرمایه گذاران به صنایعی مثل پلاستیک بیشتر از قبل معطوف شود و برای کار کردن در این زمینه راغب شوند. جذب شدن سرمایه گذاران یکی از کلیدی ترین دلایل به دست آمدن جایگاه خوب ایران در صنعت پلاستیک دنیا بوده است.

صادر کردن تولیدات با قیمت مناسب:

صادر کردن با قیمت مناسب یکی از مهمترین دلایلی که ایران جایگاه بسیار مناسبی را در صنعت تولید پلاستیک دنیا به دست آورده است. تمامی کشورها و بازرگانان شان همیشه به دنبال خرید از جایی هستند که کیفیت مناسبی داشته و از لحاظ قیمت برایشان گران تمام نشود. امروزه کشورهای حاشیه خلیج فارس به همین علت یکی از بزرگترین خریداران پلاستیک ایران هستند. زیرا به مرور زمان دریافته اند محصولات ایران از لحاظ کیفی بهتر از محصولات چینی بوده و با محصولات کشورهای غربی می تواند رقابت کند.

 

در انتها

همان طور که متوجه شدید ایران در تولید پلاستیک ایران جایگاهی مناسبی را به دلایلی مثل در دسترس بودن مواد اولیه با قیمت مناسب، سرمایه گذاران با انگیزه، بودن نیروی کار فراوان و غیره به دست آورده است. در واقع صنعت پلاستیک توانسته میلیون ها ایرانی را جذب بازار کار کند و اقتصادشان را بگرداند.

در ادامه لازم به ذکر است که شرکت زرپلاست با سال ها سابقه در امر تولید پلاستیک و غیره این آمادگی را دارد تا محصولاتش را در اختیار شما تاجران و بازرگانان عزیز قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات کافی با شماره های پشتیبانی شرکت تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: محتوا محافظت شده هستند