نشانی کارخانه : تهران، شهرک صنعتی شمس آباد بلوار بهارستان، پلاک 18

دستگاه بازیافت پلاستیک

دستگاه بازیافت پلاستیک

دستگاه بازیافت پلاستیک یک دستگاه مخصوص جهت بازیافت ضایعات پلاستیک است. این نوع دستگاه ضایعات پلاستیکی را با دقت خاصی آسیاب و یا اینکه به انواع گرانول پلاستیک همچون پلی پروپیلن و پلی اتیلن تبدیل می کند. این دستگاه در صنعت بازیافت پلاستیک نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

لازم به ذکر است که صنعت بازیافت ضایعات پلاسیتک امروزه عنوان صنعت طلای سیاه را به خود اختصاص داده است. از آنجا که در کشورمان ایران روزانه ضایعات پلاستیکی زیادی تولید می شود، لازم است آن ها را با دقت و توجه خاصی بازیافت کرد. این بازیافت از یک طرف مانع از ایجاد آلودگی در محیط زیست می شود و از طرف دیگر سود زیادی را به دنبال دارد.

آشنایی با انواع دستگاه بازیافت پلاستیک

امروزه دستگاه بازیافت پلاستیک دارای انواع مختلفی است. در حالت کلی این دستگاه به دو دسته بازیافت گرانول ساز و دستگاه بازیافت پلاستیک به صورت کلوخه تقسیم بندی می شود. بهتر است بدانید که مدل بازیافت گرانول در پایان کار، گرانول را به عنوان محصول نهایی تحویل می دهد. دستگاه های بازیافت گرانول خود به دو نوع  عدسی و رشته ای تقسیم می شوند. همچنین مدل رشته ای خود نیز دارای انواع مختلف گرانول کلگی ثابت، گرانول جکی و گرانول زنده خور است. بد نیست بدانید که دستگاه بازیافت پلاستیک از نظر نحوه انجام کار دارای انواع مختلفی است، به گونه ای که این انواع عبارتند از: دستگاه بازیافت پلاستیک یک و دو مرحله ‌ای، دستگاه بازیافت پلاستیک خرد کننده سه در یک، دستگاه بازیافت پلاستیک همراه با اکسترودرهای تغذیه کننده جانبی. از اینرو به صورت مختصر با هر کدام از این انواع آشنا خواهیم شد.

دستگاه بازیافت پلاستیک یک و دو مرحله ‌ای: این نوع دستگاه دارای یک پایه صافی (Screen Changer) هیدرولیک و یا  یک پایه صافی (Screen Changer) یک ‌سره دو پیستونه است. همچنین دارای واحد آب‌گیر گریز از مرکز می باشد. از دیگر قابلیت های این نوع دستگاه بازیافت این است که سیلو آن از جنس فولاد ضد زنگ است. همچنین برش در سطح دای از دیگر مزیت های این دستگاه به شمار می آید. این مدل دستگاه بازیافت از قابلیت خوراک ‌دهی اکسترودر تحت فشار بهره می برد. بهتر است بدانید که شکل مواد در این دستگاه معمولا الیاف، فیلم، مواد خرده ریزه، رشته، پرک، بطری، کیسه و پودر است. از طرفی مواد قابل استفاده در این مدل دستگاه بازیافت شامل HDPE, LDPE, LLDPE, PP, ABS, PS است.

دستگاه بازیافت پلاستیک خرد کننده سه در یک: این مدل دستگاه نیز دارای یک واحد آب ‌گیر گریز از مرکز است که بر کارایی آن می افزاید. همچنین به دلیل داشتن خرد‌کننده با تیغ چرخشی و ثابت قادر است ضایعات پلاستیک را به قطعه های کوچک تبدیل و به اکسترودر بخوراند. از نظر ظاهری این نوع دستگاه دارای دو پیستونه بدون توقف و پایه صافی (Screen Changer) هیدرولیک یا پایه صافی (Screen Changer) است. از دیگر ویژگی های خاص این دستگاه می توان به نوع برش در سطح دای اشاره کرد. همچنین این دستگاه دارای یک سیلو از جنس فولاد ضد زنگ است. شکل مواد در این دستگاه معمولا پرک، الیاف، فیلم، کیسه و پودر است. همچنین مواد قابل استفاده در این مدل دستگاه بازیافت پلاستیک شامل HDPE، PS، LLDPE، ABS، LDPE، BOPP و PP می باشند.

دستگاه بازیافت پلاستیک همراه با اکسترودرهای تغذیه کننده جانبی: این مدل نوع دیگری از دستگاه های بازیافت پلاستیک است که حجم ورودی مواد در آن بسیار بیشتر و روان تر از مدل ‌های رقیب است. یکی از قابلیت های مهم این مدل دستگاه این است که به راحتی توسط یک نفر قابل کنترل و بهره‌ برداری است. همچنین دارای حجم خروجی و عملکردی بالا و با ثبات است. استفاده از این مدل دستگاه به نوعی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و مواد می شود، چرا که بدون هیچ توقفی و به صورت پی در پی و یکسره به کار خود ادامه دهد.

 از دیگر مزیت های این دستگاه بازیافت پلاستیک ساخت با دوام و محکم و همچنین سهولت در تعمیر و نگهداری می باشد. از اینرو می توان گفت دستگاه همواره در شرایط مناسب و ایده آلی قرار دارد. از نظر ظاهری و امکانات این مدل دستگاه شامل یک پایه صافی (Screen Changer)  و دو پیستونه بدون توقف است. لازم به ذکر است که شکل مواد این نوع دستگاه معمولا به صورت الیاف، کیسه‌ ها، کلوخه، فیلم، ورق، قطعات اینجکشن و بطری هستند. همچنین  LDPE, LLDPE, PP, BOP, HDPE, ABS, PS مواد قابل استفاده در این نوع دستگاه به شمار می آیند.

آشنایی با نحوه بازیافت ضایعات پلاستیک

بهتر است بدانید که بازیافت پلاستیکی معمولا به سه روش مکانیکی، شیمیایی و انرژی انجام می گیردلازم به ذکر است قبل از بازیافت پلاستیک باید به این نکته توجه لازم را داشته باشید کهچه نوع پلاستيكی قابل بازيافت استف زیرا پلاستیک ها به دلیل اینکه فرمول های مختلفي دارند لازم است قبل از بازیافت جهت تولید محصولات جدید به خوبی منظم شوند. لازم است بدانیدبرای بازیافت پلاستیک در مرحله اول، ضایعات براساس نوع مرتب سازی خواهند شد. سپس در مرحله بعد با دقت خاصی خرد و شست و شو داده می شوند. در مرحله بعد از شست و شو ضایعات ذوب می شوند و سپس گلوله می شوند. در نهایت به گرانول پلاستیک محصولات جدید تبدیل می شوند. لازم به ذکر است که جداسازی معمولا با دست انجام می شود و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا این کار باعث می شود تمام اجسام آلوده به خوبی حذف گردند. در واقع در صورتی که جداسازی با دقت و براساس رنگ صورت پذیرد، پلاستیک های بازیافت شده از کیفیت و مرغوبیت بیشتری بهره می برند و در نهایت سود حاصله از بازیافت بیشتر می شود.

یک روش دیگر که جهت بازیافت ضایعات پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از دستگاه‌ های گرانول ساز است. در این روش ضایعات پلاستیک به انواع گرانول پلاستیک همچون پ پ و گرانول پلی اتیلن تبدیل می شوند. بهتر است بدانید که گرانول پلاستیک کمی سخت تر به دست می آید. همچنین به عنوان ماده اولیه و اساسی در صنایع مختلفی همچون بسته بندی، ساختمانی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: محتوا محافظت شده هستند

آیا نمونه محصولات زرپلاست را دریافت کرده اید!؟

چنانچه تمایل دارید بسته کامل نمونه محصولات برایتان ارسال شود، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.