نشانی کارخانه : تهران، شهرک صنعتی شمس آباد بلوار بهارستان، پلاک 18

صفر تا صد پلاستیک + آشنایی با بعضی محصولات پرکاربرد

صفر تا صد پلاستیک + آشنایی با بعضی محصولات پرکاربرد

امروزه استفاده از پلاستیک گسترش فراوانی پیدا کرده است. می توان ادعا کرد جایی نیست که رد پایی از آن نباشد. در هر خانه، مغازه یا شرکت اثری از آن را می توان مشاهده کرد. دلیل این پرکاربرد شدن قطعا ارزان تمام شدن استفاده از آن می باشد.

پلاستیک ها سوای از ارزان تمام شدن بسیار سبک هستند و مقاومت مناسبی دارند که همین نکات نیز به تعداد علاقمندان استفاده کننده از آن می افزاید. در بسیاری از مشاغل بسته بندی کردن مناسب ضروری می باشد. پلاستیک توانسته این نیاز را برای آنها به خوبی برآورده کند.در ادامه مقاله صفر تا صد پلاستیک بعضی از این محصولات را برای شما خواننده عزیز و گرامی نام برده و مختصری معرفی می کنیم تا با آنها آشنا شده و نسبت به میزان نفوذ محصولات پلاستیکی به درک بهتری برسید.

 

پلاستیک چیست؟

نوعی ماده است که بعد از انتقال نفت به پتروشیمی ها با انجام یک سری فرآیندهای پیچیده و تکنیکی به دست می آید. ماده خام را در اختیار شرکت های پلاستیک سازی قرار می دهند تا به وسیله آنها به تولید انواع و اقسام محصولات که مورد نیاز جامعه است دست بزنند. در ادامه مقاله محصولات پرکاربرد را برای درک بهتر صفر تا صد پلاستیک نام برده و معرفی می کنیم.

نایلون ها:

یکی از پرکاربردترین محصولاتی است که در صنایع، کشاورزی، مغازه ها و خانه ها از آن استفاده می شود. این محصول بنا بر استفاده ای که دارد در انواع سایز و رنگ مختلف تولید می شود تا همه جور استفاده کننده را بتواند پوشش بدهد. در ادامه صفر تا صد پلاستیک بعضی از انواع آن را معرفی می کنیم.

نایلون گلخانه: این مدل از نایلون در ابعاد بزرگ تولید می شود و به وسیله آن دیواره ها و سقف گلخانه را احداث می کنند تا محیط داخل را از فضای بیرون جدا کرده و بتوانند بر روی گیاهانی که می کارند کنترل دقیق داشته باشند.

نایلون شیرینگ: نوعی نایلون ضخیم است که از آن برای بسته بندی محصولات تجاری استفاده می شود. استفاده از آن به مقاومت بسته بندی می افزاید تا محصول سالم به دست مصرف کننده برسد.

نایلون حباب دار: نوعی نایلون است که با حبابی که بر سطح آن ایجاد می کنند خاصیت ضد ضربه پیدا می کند. مامولا محصولاتی که شکستنی و حساس هستند را با این محصول بسته بندی می کنند تا سالم به مقصد برسد.

برای مشاهده یکی از محصولات پرکاربرد پلاستیکی، به صفحه ی محصول گالن 5 لیتری دسته ثابت مراجعه کنید

صفر تا صد پلاستیک

نایلکس ها:

از مواد پلی اتیلن به دست می آید نسبت به نایلون خشک تر است و صدای بیشتری تولید می کند. از نایلکس بیشتر در مغازه های تجاری استفاده می شود. دلیلش هم خاصیت چاپ پذیری آن است که سبب می شود تجار تبلیغ خود را بر روی آن بزنند و به دست مشتری بدهند.در ادامه صفر تا صد پلاستیک انواع نایلکس را هم نام می بریم تا شما خواننده عزیز بیشتر با آن آشنا شوید. نایلکس بنا بر استفاده اش انواعی دارد البته دسته بندی های مختلف دارد ولی ما به نایکس دسته موزی، نایلکس دسته بندی و نایلکس دسته رکابی برای آشنایی شما اشاره می کنیم.

سلفون:

در ادامه صفر تا صد پلاستیک به معرفی سلفون می پردازیم که یکی از انواع پلاستیک های شفاف است. به سلفون فیلم استرچ هم گفته می شود. این نوع پلاستیک شفاف برای بسته بندی در صنایع غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.صنایع دارویی و غذایی نسبت به آلودگی های محیطی حساس هستند و ضروری است تا از آن دور بمانند برای همین از این نوع پلاستیک استفاده می کنند تا بتوانند سلامت آنها را تضمین کنند و به دست مصرف کننده نهایی برسانند.

گالن ها:

در ادامه مبحث صفر تا صد پلاستیک به گالن ها می پردازیم. گالن نوعی ظرف درب دار بزرگ است که بر اساس لیتر دسته بندی می شوند. این محصول در انواع سایز و رنگ مختلف در کارخانه تولید می شود.از گالن ها در صنایع غذایی تا شیمیایی و غیره استفاده می شود. گالن ها به علت فشرده بودن و مقاومتی که دارند هر نوع محصول شیمیایی مثل روغن خودرو را به خوبی در درون خود حفظ می کنند تا به محیط بیرون درز نکرده و باعث آلودگی محیط نگردد.

بطری ها:

در ادامه معرفی صفر تا صد پلاستیک به معرفی بطری می پردازیم. یکی دیگر از انواع محصولاتی است که برای استفاده در جاهای مختلف تولید می گردد. از بطری ها در صنایع غذایی و دارویی و غیره استفاده می شود.قوطی های نوشابه و آب معدنی یکی از انواع بطری هایی هستند که استفاده از آنها بسیار شایع است. بطری ها مایع یا پودر درون خود را از آلودگی دور نگه می دارند تا سالم به دست مصرف کننده نهایی برسد.

سطل ها:

در ادامه صفر تا صد پلاستیک به سطل ها باید اشاره کرد. یکی از محصولاتی است که در بخش صنعتی و خانگی استفاده می شود و پرکاربرد است. سطل های رنگ یکی از مواردی است که می توان به آن اشاره کرد.

قاشق و چنگال:

در ادامه صفر تا صد پلاستیک به قاشق و چنگال می پردازیم. معمولا این نوع محصول در جاهایی مثل مراسم های بزرگ که نمی شود قاشق و  چنگال فلزی در اختیار همه قرار داد کاربرد دارد.دردسر شست و شوی هم با مصرف آنها از سر صاحب مراسم کم می شود.

برای کسب اطلاع و آشنایی با پلاستیک در صنعت، به مقاله ی اختصاصی اشنایی با دنیای صنعت پلاستیک مراجعه کنید

صفر تا صد پلاستیک

مراحل تولید صفر تا صد نایلون 

در زیر به صورت خلاصه به مراحل تولید نایلون اشاره می‌کنیم:

 1. تهیه مواد اولیه

مواد اولیه اصلی برای تولید نایلون پلیمرها هستند که عمدتاً از نفت خام و گاز طبیعی استخراج می‌شوند. معمولاً نایلون از پلیمرهای پلی‌آمید (مثل نایلون 6 و نایلون 6،6) ساخته می‌شود.

 2. پلیمریزاسیون

در این مرحله، مونومرهای مناسب (مثل کاپرولاکتام برای نایلون 6 و هگزامتیلن دی‌آمین و آدیپیک اسید برای نایلون 6،6) طی فرآیند پلیمریزاسیون به پلیمر تبدیل می‌شوند. این فرآیند ممکن است به روش‌های مختلفی مانند پلیمریزاسیون تراکمی (Condensation Polymerization) یا پلیمریزاسیون افزایشی (Addition Polymerization) انجام شود.

 3. اکستروژن

پلیمر تولید شده به صورت گرانول (Pellet) درمی‌آید. گرانول‌های پلیمر در دستگاه‌های اکسترودر (Extruder) ذوب شده و به شکل‌های مختلفی مانند فیلم یا رشته (Filament) اکسترود می‌شوند.

 4. کشیدن (Drawing)

پس از اکستروژن، رشته‌های نایلون باید تحت فرآیند کشیدن قرار گیرند. این مرحله باعث افزایش استحکام و کشسانی الیاف می‌شود. در این فرآیند، رشته‌ها به صورت مکانیکی کشیده می‌شوند تا مولکول‌های پلیمر در راستای طولی رشته‌ها مرتب شوند.

 5. تثبیت حرارتی (Heat Setting)

در این مرحله، رشته‌های کشیده شده تحت گرما قرار می‌گیرند تا ساختار مولکولی آنها تثبیت شود. این فرآیند به بهبود خواص مکانیکی و حرارتی نایلون کمک می‌کند.

 6. فرآیندهای تکمیلی

بسته به نوع نایلون و کاربرد نهایی آن، ممکن است فرآیندهای تکمیلی دیگری مانند رنگرزی، افزودن مواد ضد اشعه UV، ضد الکتریسیته ساکن و سایر افزودنی‌ها نیز انجام شود.

 7. برش و بسته‌بندی

در نهایت، نایلون تولید شده به شکل‌های مختلف مانند ورق، رول یا کیسه برش داده و بسته‌بندی می‌شود.

 8. کنترل کیفیت

در طول تمام مراحل تولید، کنترل کیفیت به منظور اطمینان از مطابقت محصول نهایی با استانداردهای مورد نظر انجام می‌شود. این شامل آزمون‌های مکانیکی، حرارتی، شیمیایی و سایر آزمون‌های مورد نیاز است.

9. بازیافت

نایلون‌های ضایعاتی و محصولات استفاده شده نیز می‌توانند از طریق فرآیند بازیافت به چرخه تولید بازگردانده شوند، که این امر به کاهش زباله‌ها و حفاظت از محیط زیست کمک می‌کند.

با این مراحل، نایلون از مواد اولیه تا محصول نهایی تولید می‌شود و می‌تواند در صنایع مختلفی مانند بسته‌بندی، نساجی، خودروسازی و سایر کاربردهای صنعتی و مصرفی مورد استفاده قرار گیرد.

ظروف یکبار مصرف:

در ادامه مقاله صفر تا صد پلاستیک به ظروف یکبار مصرف می پردازیم که امروزه کاربرد بسیار زیادی دارد. معمولا این ظروف زمانی که قرار باشد غذایی را به صورت نذری به بیرون بدهند تا درگیر برگشت کردن ظروف نباشند مورد مصرف پیدا می کند و مزیت دیگرش نیز این است که دردسر شست و شو کردن از صاحب مراسم رفع می گردد.

 

مطالعه بیشتر:  گالن 4 لیتری رنگ

قالب ها:

در ادامه صفر تا صد پلاستیک به قالب ها می پردازیم. قالب را با فلز را هم می توان تولید کرد ولی صرفه اقتصادی پلاستیک را ندارد برای همین قالب پلاستیکی امروزه مرسوم تر شده است. از قالب ها در شیرینی پزی ها و غیره برای شکل دادن به محصولات استفاده می گردد.

انواع لوازم خانگی:

در ادامه صفر تا صد پلاستیک به انواع لوازم خانگی می پردازیم. امروزه بسیاری از محصولات از بشقاب، سینی و غیره به صورت پلاستیکی هم تولید می شود. این جور محصولات هم ارزان هستند و احتمال شکستنشان پایین است و می شود از آنها در طبیعت بیرون بیرون نیز بهره برد.

نخ ماهیگیری:

در ادامه صفر تا صد پلاستیک به نخ ماهیگیری می پردازیم. برای ماهیگیری باید نخی استفاده شود که به آسانی پاره نشود تا زمانی که ماهی در قلاب افتاد ماهیگیر بتواند آن را به ساحل هدایت کند. نخ پلاستیکی این نیاز ماهیگیران را برطرف کرده تا با خیال راحت بتوانند به ورزش مفرح خود بپردازند.

 

در انتها

همان طور که در مقاله صفر تا صد پلاستیک خواندید و مشاهده کردید از پلاستیک در تولید انواع و اقسام محصولات بهره برده می شود. تنوع محصولات سبب شده تا امروزه کمتر صنعتی را بتوان یافت که خود را از محصولات پلاستیکی بی نیاز ببیند. در ادامه لازم به ذکر است که:

کارخانه زرپلاست این آمادگی را دارد تا انواع و اقسام محصولات خود را در اختیار شما مصرف کنندگان تجاری و خانگی با قیمت کاملا مناسب و منصفانه قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با واحد پشتیبانی تماس بگیرید تا همکارانمان شما را به خوبی راهنمایی کنند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: محتوا محافظت شده هستند