نشانی کارخانه : تهران، شهرک صنعتی شمس آباد بلوار بهارستان، پلاک 18

به چه دلیل صنعت پلاستیک پرکاربرد است؟

به چه دلیل صنعت پلاستیک پرکاربرد است؟

امروزه تمامی صنایع دیگر به گونه ای به صنعت پلاستیک وابسته هستند. تمامی صنایع برای این که لوازم و مواد خود را بسته بندی کنند از پلاستیک بهره می برند. دلیل بهره بردن از پلاستیک ارزان و اقتصادی بودن آن است.پلاستیک از جمله موادی است که ماده اولیه اش از نفت به دست می آید. ابتدا نفت به پتروشیمی ها انتقال داده می شود و با طی انجام مراحل پیچیده ای پلیمر که ماده اولیه پلاستیک است از آن تهیه می گردد و در اختیار کارخانه هایی که در کار تولید لوازم پلاستیکی هستند قرار داده می شود.

کارخانه های تولید پلاستیک مواد خام اولیه را تبدیل به ابزار و لوازم پلاستیکی می کنند که در بازار مصرف مشاهده می کنید. پلاستیک به دلیل سبک بودنش بسیار مورد توجه صنایع بسته بندی قرار گرفته است و از آن به صورت گسترده استفاده می گردد.در ادامه مختصری درباره تاریخچه صنعت پلاستیک توضیح داده می شود و به دلایل پرکاربرد شدن این صنعت می پردازیم تا شما خواننده عزیز بهتر با آن آشنا شوید.

 

تاریخچه صنعت پلاستیک:

ماده اولیه پلاستیک از مواد نفتی تهیه می شود بنابراین با صنعت نفت ارتباط مستقیم دارد. پتروشیمی ها از نفت مواد گوناگونی به دست می آورند که در صنایع مختلف به کار برده می شوند. یکی از این مواد پلیمری است که از مواد نفتی به دست آمده و در صنایع پلاستیک به کار برده می شود.تاریخچه  شروع تولید پلاستیک برمی گردد به قرن نوزدهم اما پیشرفت اساسی در صنعت پلاستیک در دهه پنجاه و شصت میلادی اتفاق افتاد. در این دوره توانستند پلاستیک های مختلفی تولید کنند و به طبع بر میزان بازار مصرف آن افزوده شد.

شروع صنعت پلاستیک در ایران به دوران قبل از انقلاب برمی گردد. تقریبا هم گام با شروع تولید پیشرفته پلاستیک در دنیا در ایران هم این صعنت پا گرفت و راه خود را به دیگر صنایع ایران باز کرد. در آن دوران اولین شرکت های پلاستیک به نام های شاهین شاهینیان، آرداشس شاهینیان، صیون القانیان، آلک و آلفرد، وارطان غوکاسیان فعالیت خود را آغاز کردند.

در واقع تولید پلاستیک انقلابی در صنعت بسته بندی و دیگر صنایع را رقم زد. به گونه ای که اگر امروزه بازار را بررسی کنید پلاستیک از محصولاتی است که استفاده از آن سوای از صنعت بسته بندی در جاهای دیگر من جمله در خانه استفاده زیادی دارد.

برای مشاهده مشخصات و جزئیات یکی از کاربردی ترین محصولات پلاستیکی، به صفحه ی گالن 5 لیتری دسته ثابت مراجعه فرمایید

صنعت پلاستیک

دلایل پرکاربرد شدن صنعت پلاستیک:

امروزه استفاده از پلاستیک بسیار گسترش پیدا کرده است. کمتر جایی را می توان مشاهده کرد که رد پای پلاستیک و فرآورده هایش را نتوان مشاهده کرد. در واقع مزایای خوبی که دارد سبب شده است تا کاربرد فراوانی پیدا کند در ادامه به بعضی از این دلایل اشاره کرده و مختصر برای شما خواننده عزیز و گرامی توضیح می دهیم.

ارزان بودن:

برای بسته بندی کردن کالاها در صنایع دیگر از کارتن یا مواد فلزی هم می توان استفاده کرد ولی آنها هزینه بسته بندی را به شدت بالا می برند و صرفه اقتصادی ندارند و باعث می شوند کالا گران تر از حد معمول به دست مصرف کننده نهایی برسد که همین مورد باعث نارضایتی می گردد.صنعت پلاستیک این مشکل را حل کرده است و هزینه بسته بندی را برای شرکت ها و کارخانه ها به طرز چشمگیری کاهش داده است. ارزان تمام شدن بسته بندی با پلاستیک موجب شده است تا استفاده از آن به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند تا شرکت ها فکر استفاده از دیگر مواد را از سر بیرون کنند.

سبک بودن:

برای شرکت ها و کارخانه ها بسیار مهم است که بعد از بسته بندی کردن کالاها وزن زیادی پیدا نکنند تا آنها را به راحتی بتوانند حمل و نقل کرده و به دست مصرف کنندگان برسانند. در گذشته برای بسته بندی از روکش ها یا بسته های فلزی استفاده می شد که وزن را اضافه می کرد و حمل و نقل مشکل بود.صنعت پلاستیک مشکل را برای صنایع حل کرد. امروزه شرکت ها محصولات خود را با یک لایه پلاستیک فشرده به خوبی هر چه تمام تر بسته بندی می کنند. استفاده از پلاستیک بر وزن نهایی کالاها تاثیر زیادی نداشته و آنها به آسانی حمل و نقل شده و به مقصد ارسال می گردند.

مقاومت مناسب:

یکی دیگر از مواردی که برای صنایع بسته بندی اهمیت دارد مقاومت است. دلیلش عمدتا این است که بعضی از کالاها حساس هستند و نیاز است که به گونه ای بسته بندی شوند تا در زمان انتقال داده شدن آسیب نبینند.صنعت پلاستیک این مشکل را هم برای صنایع دیگر حل کرده است. بسته بندی با نایلون های فشرده باعث افزایش یافتن مقاومت بسته بندی کالاها می شود. محصولاتی مثل کاشی یا شیشه یا چینی که حساس هستند با این مدل از بسته بندی مقاومت بیشتری پیدا کرده و سالم به مقصد می رسند.

عایق الکتریسیته هستند:

بسیاری صنایع از فلز استفاده می کنند و ضروری است که بخش هایی از کار مثل لوازم برقی عایق الکتریسیته باشد. عایق بودن سبب می شود تا سیم ها به هم دیگر برخورد نکرده و ایجاد خطر نکنند. صنعت پلاستیک با پوششی که بر روی لوازم الکتریکی ایجاد می کند در واقع به حفظ جان آدم ها کمک می کند. خیلی از سیم های فلزی اگر عایق پلاستیکی نداشته باشند نمی توان از آنها در کنار هم استفاده کرد و ایجاد خطر برای خود وسیله و آدم ها می کنند.

صنعت پلاستیک

مطالعه بیشتر:  سطل 22 لیتری در اصفهان

جدیدترین فناوری های استفاده شده در صنعت پلاستیک

صنعت پلاستیک به دلیل رشد سریع و نیاز به پاسخ به چالش‌های مختلف، همواره در حال توسعه و نوآوری است. در زیر به برخی از جدیدترین فناوری‌های دیده شده در صنعت پلاستیک اشاره می‌کنم:

1. پلاستیک‌های قابل کمپوست (Biodegradable Plastics)

  • این نوع پلاستیک‌ها با استفاده از مواد زیستی تولید می‌شوند و پس از استفاده در محیط زیست تجزیه و تخریب می‌شوند، که باعث کاهش آلودگی محیط زیست می‌شود.

2. پلاستیک‌های زیستی (Bioplastics)

  • این نوع پلاستیک‌ها از منابع زیستی مانند نشاسته، قندهای گیاهی و روغن‌های گیاهی تولید می‌شوند. آنها معمولاً دارای کارایی مشابه پلاستیک‌های متداول هستند اما کمتر به محیط زیست آسیب می‌رسانند.

3. پلاستیک‌های هوشمند (Smart Plastics)

  • این نوع پلاستیک‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند که به آنها اجازه می‌دهد تا با تغییرات در محیط یا شرایط خاصی واکنش نشان دهند. برای مثال، پلاستیک‌هایی که با تغییر دما رنگ یا شکل خود را تغییر می‌دهند.

4. پلاستیک‌های قابل بازیافت (Recyclable Plastics)

  • فناوری‌های جدیدی برای تولید پلاستیک‌هایی با کیفیت بالا و قابلیت بازیافت بهبود یافته است. این امر منجر به کاهش زباله‌های پلاستیکی و حفظ منابع طبیعی می‌شود.

5. پلاستیک‌های خوراکی (Edible Plastics)

  • این نوع پلاستیک‌ها از مواد قابل خوردن و ایمن برای مصرف انسان تولید می‌شوند، که می‌توانند در بسته‌بندی مواد غذایی یا بسته‌بندی تکمیلی استفاده شوند.

6. پلاستیک‌های خودترمیم (Self-healing Plastics)

  • این نوع پلاستیک‌ها دارای توانایی ترمیم خودکار در صورت خراشیدگی یا آسیب‌دیدگی هستند، که این ویژگی می‌تواند از کاهش هدررفت مواد و افزایش دوام محصولات پلاستیکی منجر شود.

7. پلاستیک‌های تقویت شده با الیاف (Fiber-reinforced Plastics)

  • این نوع پلاستیک‌ها دارای الیاف تقویت کننده مانند الیاف کربن، الیاف شیشه‌ای یا الیاف طبیعی هستند که مقاومت و استحکام آنها را افزایش می‌دهد.

8. پلاستیک‌های حاوی نانوذرات (Nanocomposite Plastics)

  • این نوع پلاستیک‌ها دارای نانوذرات به عنوان افزودنی هستند که ویژگی‌های مکانیکی، حرارتی و سایر ویژگی‌های پلاستیک را بهبود می‌بخشند.

9. پلاستیک‌های قابل تنظیم (Tunable Plastics)

  • این نوع پلاستیک‌ها قابلیت تنظیم و تغییر ویژگی‌های خود را با تغییر شرایط محیطی مانند دما، فشار یا تنش دارند

 

قابلیت شکل پذیری بالایی دارند:

یکی دیگر از دلایلی که استفاده از پلاستیک را افزایش داده است خاصیت شکل پذیر بودن بالای آن می باشد. بسیاری از صنایع نیاز به این دارند که بر روی محصولات خود روکش قرار دهند و لازمه آن این است که روکش خاصیت شکل پذیری بالایی داشته باشد.بسیاری از محصولات شکل نامتقارنی دارند و برای روکش کردن آنها در واقع نمی شود از هر جنسی استفاده کرد. صنعت پلاستیک این مشکل را حل کرده است و روکش کردن چنین ابزار یا اجناسی را ممکن ساخته است.

به هر رنگی می توان تولیدشان کرد:

یکی از دلایلی که باعث پرکاربرد شدن استفاده از صنعت پلاستیک شده است خاصیت رنگ پذیری بالای آن می باشد. می توان هر جنس پلاستیکی یا حتی رول بسته بندی را به هر رنگی که لازم باشد تولید کرد.بسیاری از کارخانه ها و صنایع از این مزیت برای مشخص کردن کیفیت اجناسشان بهره می برند. به طور مثال ممکن است با رنگ سفید محصولات با کیفیت بالاتر و با رنگ مشکی محصولات با درجه کیفی پایین تر را بسته بندی کنند تا برای فروشنده و مشتری قابل لمس باشد. همین خود دلیلی برای پرکاربرد شدن استفاده از پلاستیک است.

آنتی باکتریال هستند:

یکی دیگر از دلایلی که باعث شده تا صنعت پلاستیک بسیار پرکاربرد گردد خاصیت آنتی باکتریال بودن محصولاتش می باشد. بسیاری از جاها مثل خدمات پزشکی و صنایع غذایی ضروری است از جنسی استفاده کنند که باکتری و قارچ بر روی آن نتواند رشد کند تا خدمات مناسبی ارائه کنند.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا خواندید و متوجه شدید امروزه صنعت پلاستیک به علت مزایایی که دارد بسیار پرکاربرد شده است و هر روز بر میزان استفاده کنندگان از آن افزوده می گردد. در ادامه لازم به ذکر است که:شرکت زر پلاست با سال ها تجربه در صنعت پلاستیک این آمادگی دارد تا برای کارخانه ها و شرکت ها محصول مورد نظر را با هر کیفیت و هر رنگی که مد نظرشان باشد تولید نموده و در اختیار قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با همکاران واحد پشتیبانی ما تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: محتوا محافظت شده هستند