نشانی کارخانه : تهران، شهرک صنعتی شمس آباد بلوار بهارستان، پلاک 18

پلاستیک بازیافتی چیست؟

پلاستیک بازیافتی چیست؟

پلاستیک بازیافتی را می توان دوباره وارد چرخه اقتصادی کرد. انجام فرآیند بازیافت به این صورت است که ابتدا پلاستیک را خرد و سپس ذوب می کنند. در نهایت از این پلاستیک های ذوب شده برای تولید محصولات جدید استفاده می کنند. بازیافت پلاستیک مانند بازیافت سایر مواد از قبیل کاغذ نیست. به عبارت دیگر باید انواع پلاستیک را به صورت جداگانه بازیافت کرد، زیرا فرآیند بازیافت با اشکال مواجه خواهد شد. بنابراین در فرآیند بازیافت باید پلی اتیلن ها باهم، پلی آمیدها باهم و پلی پروپیلن ها باهم بازیافت شوند؛ در غیر اینصورت ترکیب ناهمگونی ایجاد خواهد شد زیرا نقطه ذوب پلاستیک های مختلف با یکدیگر متفاوت است.

 

در فرآیند بازیافت باید به این نکته توجه داشت که مواد رنگی در پلاستیک وجود نداشته باشد، زیرا بعد از عمل بازیافت رنگ تیره ای ایجاد خواهد شد. به طور کلی فرآیند بازیافت به سه روش بازیافت مکانیکی، بازیافت شیمیایی و بازیافت انرژی قابل انجام است. در کل فرآیند بازیافت پلاستیک کار سختی نیست. اما باید بدانید چه نوع پلاستیکی را دارید بازیافت می کنی،. زیرا پلاستیک ها فرمول های مختلفی دارند. قبل از عمل بازیافت باید پلاستیک ها را منظم کرد. البته می توان پلاستیک ها را هم به صورت مخلوط بازیافت کرد. اما محصول تولیدی از این نوع پلاستیک بازیافتی به ارزشمندی پلاستیک های مرتب شده نخواهد بود. زیرا خواص فیزیکی پلاستیک ها با یکدیگر متفاوت است.

می توان گفت تنوع پلاستیک ها باعث پیچیدگی فرآیند بازیافت شده است. از طرفی بسیاری از پلاستیک ها از نظر شیمیایی ناسازگار هستند، بنابراین این نوع پلاستیک ها به راحتی خرد و به مواد دیگر تبدیل نخواهند شد. یکی از نکات مهم در رابطه با پلاستیک بازیافتی این است که مرحله جداسازی باید با دقت انجام گیرد. هر اندازه این مرحله با دقت بالا تری انجام شود، محصول تولیدی از پلاستیک بازیافت شده مرغوب تر خواهد بود.

انواع پلاستیک بازیافتی

پلاستیک بازیافتی در انواع مختلفی موجود است. پت یا پلی اتیلن تری فتالات یک نوع پلاستیک بازیافتی است که در نوشابه های الکلی، ظروف کره بادام زمینی، بطری‌های آب، شراب، روغن نباتی و دهانشویه یافت می شود. از بازیافت این نوع پلاستیک می توان البسه پشمی مخصوص نواحی خیلی سرد، الیاف، مبلمان، کوله‌پشتی، فرش، قاب بندی و تسمه تولید کرد. پلی اتیلن تری فتالات بیشتر در بطری های نوشابه یکبار مصرف وجود دارد. بهتر است بدانید که به دلیل خراب نشدن این بطری ها امکان بازیافت این ماده نسبتا پایین است، بنابراین اکثر تولیدکنندگان برای تولید مجدد از این نوع پلاستیک استفاده می کنند.
HDPE یا پلی اتیلن با دانسیته بالا یکی دیگر از انواع پلاستیک بازیافتی است. این نوع پلاستیک بازیافتی در ظروف شیر، بطری های آب میوه، شوینده ها، ضد عفونی کننده ها، پاک کننده های خانگی، بطری‌های شامپو و سطل های ماست وجود دارد. از بازیافت این نوع پلاستیک می توان محصولات مختلفی از قبیل بطری های پاک کننده رختشویی، بطری روغن، قلم، کاشی پلاستیکی کف، رول، فنس و انواع نیمکت تولید کرد.

وینیل یا PVC یک نوع پلاستیک بازیافتی است که در بطری های شامپو، بطری‌های روغن آشپزی، بسته‌بندی‌های شفاف مواد غذایی، روکش سیم ها، تجهیزات دارویی، دیوارپوش، پنجره ها و لوله کشی وجود دارد. البته این نوع پلاستیک بازیافتی به ندرت بازیافت می شود. این نوع پلاستیک را می‌توان به عرشه کشتی، قاب، زیرانداز، گلگیر و کفپوش تبدیل کرد. PVC کلر دارد. به همین خاطر یک نوع ماده خطرناک به نام دیوکسین را آزاد می کند. توصیه می شود این نوع پلاستیک را هیچ وقت نسوزانید، زیرا ماده خطرناک دیوکسین تولید می کند.

پلی اتیلن با دانسیته کم یک نوع دیگر از پلاستیک های بازیافتی است که در بطری های فشرده شونده، کیسه های خرید، خشک کننده لباس، مبلمان و قالی یافت می شود. این نوع پلاستیک انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد. کاربرد این نوع پلاستیک متنوع است. این نوع پلاستیک به سطل زباله، تویی های سطل زباله، الوار، ریسمان های مناظر و کاشی های پلاستیکی کف تبدیل می شود.

PP یا پلی پروپیلن از دیگر انواع پلاستیک های بازیافتی است که در بعضی از ظروف ماست، ظروف دارو، بطری‌های شربت، پوشال و باتری‌ یافت می شود. این نوع پلاستیک به چراغ های راهنما، کابل، باطری، جاروها، برس ها، باتری‌های ماشین و تراشنده ها قابل تبدیل است. نقطه ذوب این نوع پلاستیک بازیافتی بسیار بالا است، بنابراین از این نوع پلاستیک در ساخت ظروفی که پذیرای مایعات داغ هستند استفاده می شود.

PS یا پلی استرن یکی دیگر از انواع پلاستیک های بازیافتی است. این نوع پلاستیک در ظروف، فنجان، سیم، کارتون های تخم مرغ و ظروف آسپرین وجود دارد. این نوع پلاستیک در تولید محصولات مختلفی از قبیل قایق، کلید برق، کارتون تخم مرغ و ظروف حمل و نقل استفاده می شود. البته استفاده از این نوع پلاستیک بازیافتی جهت تولید ظروف بسته بندی مواد غذایی مناسب نیست، زیرا سمی از پلی استایرن به داخل غذا نشت می کند.

متفرقه، یکی دیگر از انواع پلاستیک بازیافتی است که در بطری های ۳ و ۵ لیتری گالن آب، مواد ضد گلوله، عینک های آفتابی، کیس ‌کامپیوتر، تابلوها، ظروف ویژه غذا و نایلون وجود دارد. این نوع پلاستیک به تخته پلاستیکی و کالاهای سفارشی قابل تبدیل است. رزین های پلاستیکی که در گروه های قبلی جای نمی گیرند را جزء دسته متفرقه قرار می دهند.

اهمیت بازیافت پلاستیک

اهمیت بازیافت پلاستیک را می توان از چند جهت مورد بررسی قرار داد. بازیافت پلاستیک برای حفظ محیط زیست و جانداران بسیار مهم است، زیرا زباله های پلاستیکی اثرات بسیار سوئی بر زندگی جانداران خواهند داشت. بازیافت پلاستیک سبب حفظ منابع تولید پلاستیک می‌شود. در واقع در این کار از منابع طبیعی کمتر برای تولید پلاستیک استفاده خواهد شد. همچنین بازیافت پلاستیک سبب حفظ تعادل در قیمت انواع پلاستیک و بهینه کردن قیمت آن ها می شود.

بازیافت پلاستیک یک کسب و کار جهانی به حساب می‌آید. از دیگر فواید بازیافت می توان به کاهش مصرف نفت اشاره کرد، زیرا پلاستیک از مشتقات نفت خام و گاز طبیعی ساخته می‌شود. عمل بازیافت سبب کاهش انتشار گاز CO2 و گازهای گلخانه ای به هوا خواهد شد، زیرا در صورت انجام نشدن بازیافت ضایعات پلاستیک را می سوزانند. سوزاندن ضایعات پلاستیکی سبب انتشار حجم زیادی از گازهای گلخانه ای می شود. عمل بازیافت سبب کاهش محل های دفن زباله خواهد شد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: محتوا محافظت شده هستند

آیا نمونه محصولات زرپلاست را دریافت کرده اید!؟

چنانچه تمایل دارید بسته کامل نمونه محصولات برایتان ارسال شود، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.