نشانی کارخانه : تهران، شهرک صنعتی شمس آباد بلوار بهارستان، پلاک 18

چه نکاتی در قالب سازی باید رعایت شود؟

چه نکاتی در قالب سازی باید رعایت شود؟

باید دانست که برای ساختن یک قالب از فلز، شیشه و پلاستیک می شود استفاده کرد. ساختن قالب از هر کدام از مواردی که گفته شد کیفیت و هزینه متفاوتی را بر روی دست صاحبان صنعت می گذارد. مامولا کارخانه ها بنا بر شرایط لوازمی که می خواهند تولید کنند جنسیت قالب را تعیین می کنند.قالب سازی اگر به صورت کاملا مناسب انجام شود بر روی کیفیت محصولاتی که توسط کارخانه تولید می گردد اثر مثبت می گذارد. برای همین نکته است که معمولا به تهیه و تولید مناسب قالب در یک سیستم تولیدی اهمیت دوچندانی می دهند و برای طراحی آن وقت کافی می گذارند.

اصطلاحا می گویند اگر می خواهی یک خانه خوب و مقاوم بسازی ابتدا باید پی آن را قوی و مقاوم طراحی کنی. در واقع قالب سازی حکم پی را برای محصولاتی دارد که کارخانه قصد تولیدشان را دارد. هر چه قالب بهتر باشد محصول تولیدی با کیفیت بهتر تولید و به دست مصرف کننده می رسد.مصرف کنندگان زمانی مشتری پر و پا قرص محصولات یک کارخانه می شوند که کیفیت آن را لمس کنند. زمانی که چنین اتفاقی بیفتد کارخانه به اهداف نهایی خود که سود بیشتر است می رسد. در حقیقت راز سود بیشتر کردن در گرو به دست آوردن رضایت مشتریان است.

 

قالب سازی یعنی چه؟

اولین مرحله قبل از این که دست به تولید یک محصول پلاستیکی در کارخانه بزنند این است که قالب متناسب را با دستگاه های پیشرفته می سازند و محصول را با آن به سرعت تولید می نمایند. در واقع ساخت قالب مهمترین قسمت تولید یک محصول است. یک قالب متناسب و قوی می تواند تولید محصول را تضمین کند و کارخانه را به سود برساند.

 

قالب ها چه کاربردی دارند؟

برای تولید محصول در خطوط کارخانه های پلاستیک و غیره از قالب استفاده می شود. قالب شکل نهایی محصول را مشخص می کند. در واقع یک قالب مناسب زمینه ساز تولید یک محصول با کیفیت می گردد تا در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد.

از جمله جذابترین قالب سازی ها، مر بوط به بطری های پلاستیکی است.برای مشاهده ی نمونه ای از آن به صفحه ی بطری نیم لیتری مراجعه فرمایید

قالب سازی

تاریخچه قالب سازی

ساخت قالب موضوع جدیدی نیست که در دوران مدرن کشف شده باشد بلکه به زمان های بسیار دور در حدود پنج هزار سال پیش برمی گردد. زمانی که بشر فلز را کشف کرد نیاز داشت تا به طریق و شیوه ای آن را تبدیل به لوازمی مثل ابزار کشاورزی، جنگی و تزئینی کند. در آن زمان از قالب های گچی، آهکی و سنگی برای شکل دادن به ابزارهایی که قصد ساختش را داشتند استفاده می کردند.

 

نکات مهم درباره قالب سازی

طراحی قالب ها نیاز به دقت زیادی دارد. در واقع متولیان امر هر چه در این قسمت دقت بیشتری بنمایند به نفع کارخانه است و از منافعشان در بازار تجارت دفاع می شود. طراحی یک قالب مناسب نکاتی را با خود به همراه دارد که دانستنش برای شما خواننده عزیز و گرامی خالی از لطف نیست. در ادامه این نکات قالب سازی را برای شما نام برده و مختصرا تا جایی که در حوصله مقاله بگنجد شرح می دهیم.

وقت کافی برای طراحی آن گذاشته شود:

مهم ترین نکته در قالب سازی اختصاص دادن وقت کافی به آن است. هر چه برای ساختن یک قالب زیبا و دقیق وقت گذاشته شود در ادامه روند تولید قطعا محصولی که از کارخانه به بیرون می آید دارای کیفیت بالاتری خواهد بود.

صرف کردن زمان برای ساخت قالب عین پی کندن درست و اصولی برای ساختمانی است که یک مهندس قصد دارد آن را بسازد. هر چه پی و فونداسیون کار قوی تر باشد قطعا ساختمانی که بر روی آن ساخته می شود کیفیت بهتری را از لحاظ استحکام و انسجام خواهد داشت.

از مواد باکیفیت ساخته شود:

در زمان قالب سازی ضروری است از موادی برای ساخت آن استفاده کرد که دارای کیفیت بالایی باشند. هر چه کیفیت قالب بالاتر باشد بر روی لوازمی که به وسیله آن تولید می شود اثر می گذارد و هر چه کیفیت لوازم بالاتر باشد مصرف کننده نهایی رضایت بیشتری خواهد داشت.

همچنین یک قالب با کیفیت در زمان تولید ناگهان دچار ترک و شکستگی نمی شود. اگر قالب بشکند کار تولید با تاخیر مواجه می شود و دوباره از نو باید قالب تولید کرده و یا آن را تعویض نمود. پس بهتر است از ابتدا یک قالب باکیفیت ساخت تا با این مشکلات مواجه نشد.

توسط افراد خبره طراحی گردد:

قالب سازی اگر توسط افراد خبره و با دانش بالا انجام شود قطعا اصولی تر خواهد بود و لوازمی که در آینده تولید می شود از لحاظ کیفی حرفی را در بازار برای گفتن خواهند داشت. مصرف کننده امروز به دنبال محصول با کیفیت و قیمت مناسب می گردد. یک طراح حرفه ای قطعا این موارد و نکات مهم را در نظر می گیرد و بعد دست به ساخت قالب مناسب می زند.

تناسب حجم با وزن قالب در زمان تولیدش رعایت شود:

زمانی که طراح دارد قالب سازی می کند باید به این نکته توجه داشته باشد که قالب باید از لحاظ اندازه متناسب باشد. یعنی قالبی نسازد که به نسبت اندازه اش وزن زیادی داشته باشد. قالب هایی که نامتناسب تولید شوند در زمان تولید محصولات آن کارایی لازم را ندارند.

یک قالب بیش از اندازه نافرم و سنگین بر روی سرعت و کیفیت تولید محصولات اثر منفی می گذارد. همین اثر منفی باعث می شود تا میزان تولید کارخانه پایین بیاید و بهره وری کمتری نسبت به زمانی که می گذارد به دست بیاورد.

برای مشاهده ی نمونه ای از قالب های منحصر به فرد در تولید و ساخت بطری های پلاستیکی، به صفحه ی بطری نیم لیتری مراجعه فرمایید

قالب سازی

قالب مناسب مواد اولیه خام را هدر نمی دهد:

یکی دیگر از نکاتی که اهمیت قالب سازی را دو چندان می نماید مسئله صرفه جویی مواد اولیه است. هر چه قالب متناسب تر تولید گردد مواد اولیه تولید محصولات پلاستیکی در زمان کار به هدر نمی رود. همین قضیه سبب می شود تا کارخانه به سود دهی بیشتری دست پیدا کند و منابعش بیهوده به هدر نرود. برای همین باید طراحی قالب را به دست مهندسان نخبه و متخصص سپرد.

اجرایی شدن راحت طرح های پیچیده:

قالب سازی به کارخانه ها کمک می کند تا محصولاتی که باید به صورت پیچیده تولید شوند را به راحتی بتوان به تولید انبوه رساند. بعضی محصولات بر روی خود طرح های پیچیده دارند و قالب باید متناسب با آن تولید گردد. زمانی این طرح ها بر روی محصول نهایی اجرایی می شوند که مهندسان طراحی آنها را در درون خود قالب هم پیاده سازی کرده باشند.

قالب باید یک دست تولید شود:

یک دست تولید کردن قالب یکی از مسائل مهم در قالب سازی است. اگر قالب یک دست باشد می توان یک محصول یک دست و با کیفیت در زمان تولید به دست آورد. اگر قالب یک دست نباشد به طبع یک محصول ناموزون و بی کیفیت تولید می شود که ممکن است در بازار از آن استقبال نشود.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا خواندید قالب سازی مناسب کمک می کند تا محصولات یک کارخانه از کیفیت بالاتری برخوردار گردد. یک محصول با کیفیت بهترین تبلیغی است که یک کارخانه برای کار خود می تواند انجام دهد. محصول با کیفیت در هرکجا و هر زمانی مشتریان خاص خود را خواهد داشت.

در ادامه ضروری است ذکر گردد که شرکت زر پلاست با سال ها سابقه در امر تولید قالب های پلاستیکی و فلزی این آمادگی را دارد تا آنها را در اختیار شما کارگاه های تولید محصولات پلاستیکی قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات کافی با شماره های پشتیبانی شرکت تماس حاصل نمایید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: محتوا محافظت شده هستند

آیا نمونه محصولات زرپلاست را دریافت کرده اید!؟

چنانچه تمایل دارید بسته کامل نمونه محصولات برایتان ارسال شود، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.