نشانی کارخانه : تهران، شهرک صنعتی شمس آباد بلوار بهارستان، پلاک 18

بررسی چگونگی تولید ظروف پلاستیک

بررسی چگونگی تولید ظروف پلاستیک

در دنیایی زندگی می کنیم که پلاستیک کاربردهای زیادی دارد و بر پایه آن محصولات زیادی تولید شده است. دلیل استفاده زیاد از این ماده شیمیایی بهای مناسب آن می باشد که موجب شده بسیاری از صنایع برای تولید محصولات خود به سراغش بروند.یکی از صنایعی که بر پایه آن شکل گرفته است صنعت تولید ظروف پلاستیک است. این صنعت به قدری در تار و پود جامعه انسانی ما پیش رفته است که کمتر جایی است که نتوان آن را مشاهده کرد. برای گواه حرفم تنها کافی است وارد یک سوپر مارکت یا مغازه دیگر شوید.

تولید ظروف پلاستیک بر اساس نوع استفاده به دو نوع تقسیم می شوند که نوع یک بار مصرفش میزان استفاده بسیار زیادی دارد و در تمامی صنایع خوراکی، دارویی و غیره به میزان بسیار زیادی مورد بهره برداری قرار می گیرد.ظروف پلاستیکی که یک بار مصرف نیستند راهشان را به جهیزیه عروس باز کرده اند و بخشی از لوازم او را تشکیل می دهند. بر این اساس کارگاه های زیادی دست به تولید آنها می زنند و مغازه هایی که کارشان صرفا فروش اینجور ظروف است تشکیل شده است.

به قدری میزان فروش ظروف پلاستیکی زیاد است که در بعضی از شهرهای بزرگ فروشگاه های چند طبقه را به این کار اختصاص داده اند. خریدار با مراجعه به آنجا هر چیز که به دنبالش است را پیدا کرده و دست خالی از آنجا خارج نمی شود.بسیاری از مردم توانایی خریداری کردن ظروف چینی لوکس را به علت بهای بسیار بالایشان ندارند و همین نکته باعث می شود تا دنبال جایگزین مناسبی برای آن باشند. تولید ظروف پلاستیک به علت بهای بسیار مناسب و تنوع بالا توانسته اند نظر قشر کم درآمد را به خود جلب نمایند.

البته دانستن این مطلب هم خالی از لطف نیست که تولید ظروف پلاستیک با کیفیت های مختلفی اتفاق میفتد. این ظروف بر اساس کیفیت قیمت های مختلفی دارند. هر چه کیفیت بالاتر باشد بهای آن بالاتر و هر چه کیفیت کمتر باشد بهای آن کمتر است.

یکی از ظروف پلاستیکی که در تیراژ بالا در دنیا تولید می شود، بطری 250 سی سی است.برای مشاهده این محصول روی لینک زرد کلیک کنید

تولید ظروف پلاستیک

مواد اولیه تولید ظروف پلاستیک از کجا تهیه می شود؟

مواد اولیه تولید ظروف پلاستیک پلی اتیلن، پلی استایرن و غیره می باشد که از پتروشیمی ها تهیه می شود. پتروشیمی ها این مواد را از نفت خام تهیه کرده و به صورت رول یا تکه های کوچک در می آورند و برای تولید ظروف در اختیار صنایع قرار می دهند.کارخانه ها بنا بر نوع استفاده ای که از این مواد دارند سعی می کنند آنها را تهیه کرده و به وسیله دستگاه های قالبی یا دمشی به شکل آن چیزی که مد نظر دارند دربیاورند و به بازار ارسال کنند تا مصرف کنندگان آن را خریداری کنند.

روش تولید ظروف پلاستیک:

بعد از این که مواد اولیه  تولید ظروف پلاستیک توسط پشتیبانی کارخانه های تولیدی از پتروشیمی ها سفارش داده شد و به دست قسمت تولید رسید آن را در اختیار دستگاه ها و کارگران خط تولید قرار می دهند تا آنها را تبدیل به ظروفی کنند که بازار مصرف نیاز به آنها دارد.برای تولید این ظروف شیوه ها و روش های متفاوتی وجود دارد. به طور مثال روش تولید یک دبه با ظروف یک بار مصرف یکی نیست. نه تنها روششان فرق دارد بلکه دستگاه هایی که آنها را تولید می کنند نیز تفاوت دارند

روش قالب گیری دمشی:

این روش برای تولید ظروفی استفاده می شود که باید درونشان مثل انواع بطری ها خالی باشد. در این شیوه مواد اولیه به قالب تزریق می شود و بعد از آن توسط دستگاهی که باد را با فشار می دمد به شکل قالب درآورده می شود.بعد از این که مراحل قبلی تولید ظروف پلاستیک به پایان رسید صبر می کنند تا خنک شود و بعد از خنک شدن آنها را از قالب جدا می کنند و به جای دیگر انتقال می دهند. بعد از آن در اختیار واحد بسته بندی قرار می گیرند تا با یک بسته بندی شیک برای مصرف کنندگان ارسال شوند.

قالب گیری تزریقی:

این روش معروف ترین شیوه تولید ظروف پلاستیک، لوازم خانگی، سپرهای خودرو و غیره است. در این شیوه مواد اولیه را در اختیار دستگاه قرار می دهند و دستگاه مواد را به صورت مذاب در درون قالب تزریق می کنند و صبر می کنند تا شکل قالب را به خود بگیرد.بعد از این که مواد به قالب تزریق شد و شکل گرفت صبر می کنند تا با گذر زمان خنک شود. بعد از خنک شدن به وسیله ابزارها و دستکش های ضد حرارت محصول تولیدی را از روی آن جدا می کنند و به وسیله کارگران به انبار انتقال می دهند تا اطراف دستگاه خلوت شود.

ایران در تولید پلاستیک چرا جایگاه خوبی در جهان دارد؟ روی لینک زرد رنگ کلیک کنید

تولید ظروف پلاستیک

قالب گیری فشاری:

یکی دیگر از روش هایی پر کاربردی که قطعات و تولید ظروف پلاستیک را در بر میگیرد، روش فشاری است. از این شیوه بیشتر برای تولید ظروف یکبار مصرف بهره برده می شود. در این شیوه مواد دارای خاصیت شکل پذیری بالایی هستند و به وسیله قالب شکل مناسب خود را به دست می آورند.در این شیوه مواد اولیه را در قسمت پایینی قالب قرار می دهند و بعد به وسیله دستگاه پرس بر روی فک پایینی آن فشار می آورند تا به این صورت مواد شکل قالب را به خود بگیرد و آن چیزی که مد نظر کارخانه است برای ارسال به بازار مصرف تولید شود.

تولید ظروف یکبار مصرف:

این ظروف مهمترین و پرکاربردترین تولید ظروف پلاستیک است و به دو شیوه ترموفرمینگ و نیمه فرمینگ تولید می گردد. سوای از ظروف یکبار مصرف برای تولید گلدان هم از این روش ها استفاده می شود.در روش ترموفرمینگ ظروفی که تولید می شود از روش نیمه فرمینگ باکیفیت تر است. این شیوه در ایران رواج بیشتری برای تولید ظروف پلاستیک دارد. در این شیوه مواد اولیه خام گرانول تبدیل به ورق می شود و تبدیل به رول می گردد و سپس ورق از کوره عبور کرده تا با رسیدن به درجه مناسب برای فرم گیری آماده شده و وارد قسمت پرس شود و تبدیل به ظروف مورد نظر گردد.

در روش نیمه فرمینگ ابتدا مواد اولیه به شکل گرانول در دستگاه اکسترودر ذوب می گردد و تبدیل به ورق گرم می شود و قبل از سرد شدن توسط دستگاه پرس به آن حالت می دهند و تبدیل به ظرفی می شود که به دنبالش بودند. این دو روش در ایران کاربرد زیادی دارد و کارخانه ها معمولا برای تولید ظروف از آنها بهره می برند.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا خواندید و دانستید ظروف پلاستیکی سالانه به میزان بسیار زیادی تولید می شوند و به بازار مصرف ارسال می گردند. این ظروف توسط کارخانه های مخصوص به این کار بر اساس نیاز و ذائقه مصرف کنندگان تولید می شوند. این ظروف به علت قیمت مناسبی که دارند به عنوان جایگزین مناسبی برای ظروف استیل و چینی مورد استفاده قرار می گیرند تا قشر کم درآمد جامعه هم بتواند نیازهای ابزاری آشپزخانه و زندگی خود را تامین نمایند.

در آخر لازم به یادآوری است که شرکت تولیدی زرپلاست با سال ها تجربه در زمینه تولید ظروف پلاستیک به خصوص یک بار مصرف این آمادگی را دارد تا محصولاتش را به هر نقطه از کشور عزیزمان ایران که اراده کنید برای شما فروشندگان و مصرف کنندگان ارسال نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت و کیفیت تنها کافی است با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید تا همکارانمان به خوبی هر چه تمام تر به سوال هایتان پاسخ دهند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آیا نمونه محصولات زرپلاست را دریافت کرده اید!؟

چنانچه تمایل دارید بسته کامل نمونه محصولات برایتان ارسال شود، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.