نشانی کارخانه : تهران، شهرک صنعتی شمس آباد بلوار بهارستان، پلاک 18

آشنایی با روند بازیافت پلاستیک چگونه است؟

آشنایی با روند بازیافت پلاستیک چگونه است؟

پلاستیک یکی از موادی است که بعد از این که مورد استفاده قرار گرفت به آسانی از بین نمی رود. سالها زمان می برد تا تجزیه گردد. اگر قرار باشد مانند بسیاری از زباله های دیگر در طبیعت رها گردد آسیب های جبران ناپذیری به زیست بوم خواهد زد.

برای این که محیط زیست آسیب نبیند پلاستیک هایی که استفاده شده را دوباره بازیافت کرده و مورد استفاده قرار می دهند. برای بازیافت معمولا کارگاه های ذوب این نوع از پلاستیک احداث می گردد و پلاستیک ها در آنجا از دوباره قابلیت قالب خور شدن پیدا کرده و به کارگاه های تولیدی ارسال می گردند.

آشنایی با روند بازیافت پلاستیک اسقاطی می تواند شما خواننده عزیز و گرامی را توجیه کند که نریختن پلاستیک در طبیعت چقدر اهمیت دارد. ریخته شدن این ماده نه تنها طبیعت را سمی کرده و به آب های زیرزمینی آسیب می رساند بلکه به گیاهان و جانوران هم آسیب جبران ناپذیر می رساند.

معزل پلاستیک تا حدی امروزه جدی است که کارشناسان دریایی می گویند آلودگی اش به اقیانوس ها رسیده است و گونه های بسیار نادری از گیاهان و جانوران دریایی را در معرض خطر نابودی قرار داده است. بر هر انسان هوشمندی ضروری است تا این ماده سمی را در طبیعت رها نکند.

بازیافت یعنی چه؟

قبل از پرداختن به آشنایی با روند بازیافت پلاستیک بهتر است بازیافت تعریف گردد تا شما خواننده گرامی نگاه روشن تری به این موضوع پیدا کنید. به فرآیند تبدیل کردن زباله های پلاستیکی به کالاهای جدید اصطلاحا بازیافت می گویند. بازیافت سبب می شود تا پلاستیک ها قابلیت استفاده شدن مجدد را پیدا کنند.

برای آگاهی و خرید بطری 250 سی سی در شیراز حتما روی لینک بزنید.

روند بازیافت پلاستیک

مراحل بازیافت پلاستیک چیست؟

برای آشنایی با روند بازیافت پلاستیک باید مراحل آن را به ترتیب برای شما خواننده گرامی نام برده و مختصر توضیح دهیم تا ذهنیتتان نسبت به این موضوع روشن شود. کار بازیافت پلاستیک آسان است اما در صورتی که بدانید چه کاری باید انجام داد.

جمع آوری:

اولین مرحله آشنایی با روند بازیافت پلاستیک جمع آوری کردن آن است. برای جمع کردن پلاستیک در گذشته ماشین هایی تحت عنوان کهنه خرین به در منازل می رفتند و این کار را انجام می دادند. امروزه هم این جور ماشین ها هستند اما نسبت به گذشته تعدادشان کاهش پیدا کرده است.

 

انتقال به کارگاه ذوب:

مرحله بعدی آشنایی با روند بازیافت پلاستیک انتقال آن به کارگاه ذوب است. مامولا این پلاستیک ها را در زمین های بزرگی از قبل جمع آوری کرده و به وسیله ماشین های بزرگ به کارگاه انتقال می دهند تا بقیه مراحل انجام پذیرد.

قرار دادن بر روی تسمه نقاله:

مرحله بعدی آشنایی با روند بازیافت پلاستیک این است که آنها را بعد از انتقال به کارگاه به وسیله نقاله به داخل کارگاه هدایت می کنند. بعد از هدایت شدن کارگرهایی که آنجا هستند وظیفه دارند تا آنها را تفکیک نمایند. در واقع تسمه نقاله کمک می کند تا روند تفکیک کردن بهتر انجام پذیرد.

جداسازی بر اساس جنس، رنگ و مواد دیگر:

مرحله بعدی آشنایی با روند بازیافت پلاستیک، جداسازی است. در این مرحله کارگرها پلاستیک ها را بر اسس جنس و رنگ از دیگر اجسام جدا می کنند. زیرا ضرورت دارد که پلاستیک ها در زمانی که به داخل کوره ذوب می روند با هم جنس و هم رنگ خود ذوب شوند تا کیفیت ماده به دست آمده پایین نیاید.

شست و شو با آب سرد:

مرحله بعدی آشنایی با روند بازیافت پلاستیک شست وشوی آنها است. آنها را می شویند تا هر گونه آلودگی شیمیایی و گرد و خاک از رویشان پاک گردد. پاک شدن آلودگی کمک می کند تا ماده بازیافتی که به دست می آید دارای ناخالصی نبوده و کیفیت مناسبی داشته باشد.

خرد کردن و آسیاب کردن:

مرحله بعدی آشنایی با روند بازیافت پلاستیک خرد کردن و آسیاب کردن است. علتش این است با خرد کردن پلاستیک برای مرحله بعد که شستشو کردن نهایی آن است آماده شود. اگر پلاستیک هایی مثل بطری نوشابه خرد نشوند داخل آن به خوبی شست و شو نمی گردد و بعد از ذوب کیفیت گرانول به دست آمده پایین می آید.

شستشوی موادی مثل چسب و ذرات:

مرحله بعدی آشنایی با روند بازیافت پلاستیک، شستشو کردن است. شستشو باعث می شود تا آلودگی محیطی و شیمیایی از روی پلاستیک ها زدوده گردد. هر چه پلاستیک تمیزتر باشد ماده ای که بعد از ذوب آنها به دست می آید خلوص بیشتری دارد و همین کمک می کند کیفیت بالا برود.

آب گیری:

مرحله بعدی آشنایی با روند بازیافت پلاستیک، آب گیری کردن است. در این مرحله پلاستیک ها را بر روی سطوح مشبک می گذارند تا آبی که بر بدنه آنها چسبیده از رویشان چکیده و تهی شود. برای رفتن به مراحل بعد طی شدن این مرحله ضروری است.

خشک کردن:

مرحله بعد خشک کردن پلاستیک ها است. خشک کردن به دو صورت است می توان صبر کرد تا با طی شدن زمان خشک شوند و یا این که آنها را از زیر دستگاهی که باد ملایمی می وزاند به صورت متوالی عبور داد تا اگر رطوبتی در پلاستیک ها مانده خشک شود.

روند بازیافت پلاستیک

تولید گرانول:

مرحله بعدی آشنایی با روند بازیافت پلاستیک، تولید گرانول است. در این مرحله پلاستیک ها را به وسیله دستگاه اکسترودر به گرانول تبدیل می کنند. این دستگاه وظیف ذوب پلاستیک را بر عهده دارد. دستگاه اکسترودر پلاستیک ها را بعد از ذوب به دو شکل عدس مانند و یا به شکل استوانه از دورن خود به بیرون خارج می کند. در ادامه مواد به درون یک وان آب سرد وارد می شوند تا شکلی را که دستگاه به آنها داده است تثبیت گردد. این شیوه مامولا در ایران بیشتر مورد بهره برداری قرار می گیرد.

بازیافت مکانیکی:

در مرحله بعدی آشنایی با روند بازیافت پلاستیک، بعضی از آنها را به کوره ذوب می اندازند تا ماده اولیه ای که برای تولید ابزار لازم است به دست بیاید. تنها ایراد این روش تغییر وزن مولکولی بعضی پلیمرها است که ممکن است سطح بازدهی مناسبی پیدا نکنند.

بازیافت شیمیایی:

در این مرحله بعضی از پلاستیک ها را به وسیله مخلوط کردن با یک سری مواد شیمیایی مثل اتیلن گلیکول ترکیب می کنند تا از ترکیب آنها ماده جدید به دست بیاورند و از آنها برای ساخت ابزار و لوازم جدید بهره ببرند. این شیوه معمولا مخصوص پلیمرهایی است که ظریف تر هستند.

تبدیل به لوازم جدید:

بعد از این که تمام مراحل قبلی انجام گرفت از پلاستیک ها ماده ای به دست می آید که می شود از آن لوازم جدیدی تولید کرد و برای فروش به بازار مصرف ارسال کرد.

 

 

بازیافت پلاستیک چه تأثیری در کاهش آلودگی محیط زیست دارد؟

بازیافت پلاستیک تأثیر بسیار مهمی در کاهش آلودگی محیط زیست دارد. در زیر تأثیرات بازیافت پلاستیک بر کاهش آلودگی محیط زیست را بررسی می‌کنیم:

 

کاهش مصرف منابع طبیعی:

بازیافت پلاستیک به معنای استفاده مجدد از مواد پلاستیکی است که در غیر این صورت به زباله تبدیل می‌شدند. این باعث کاهش نیاز به استخراج منابع طبیعی مورد نیاز برای تولید پلاستیک جدید می‌شود، از جمله نفت خام که به عنوان مواد اولیه در تولید پلاستیک استفاده می‌شود.

 

کاهش آلودگی هوا:

تجزیه و تحلیل و سوزاندن پلاستیک‌ها معمولاً باعث آزاد شدن گازهای گلخانه‌ای و مواد سمی می‌شود. بازیافت پلاستیک، این فرایند سوزاندن را کاهش می‌دهد و در نتیجه به کاهش آلودگی هوا و تولید کمتر دی‌اکسید کربن و مواد سمی کمک می‌کند.

 

کاهش میزان زباله‌های جامد:

پلاستیک‌ها به عنوان یکی از عوامل اصلی زباله‌های جامد در جهان شناخته می‌شوند. بازیافت پلاستیک کمک می‌کند تا میزان تجمع پلاستیک‌ها در زباله‌ها کاهش یابد و به تبع آن کاهش آلودگی خاک و منابع آبی ناشی از زباله‌های پلاستیکی را نیز تسهیل می‌کند.

 

حفظ حیات‌وحش و زیستگاه‌های طبیعی:

زباله‌های پلاستیکی می‌توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم به حیات‌وحش و زیستگاه‌های طبیعی آسیب برسانند. با بازیافت پلاستیک، زباله‌های پلاستیکی کاهش می‌یابند و بنابراین خطرات برای حیات‌وحش و زیستگاه‌ها کاهش می‌یابد.

 

تولید محصولات قابل استفاده :

بازیافت پلاستیک به تولید مواد بازیافتی می‌انجامد که می‌توانند مجدد مورد استفاده قرار بگیرند. این مواد می‌توانند در تولید مجدد محصولات پلاستیکی یا محصولات دیگر مورد استفاده قرار گیرند، که نیاز به تولید پلاستیک جدید را کاهش می دهد و این یعنی کاهش نیاز به استخراج منابع طبیعی مورد نیاز برای تولید پلاستیک جدید ،از جمله نفت خام که به عنوان مواد اولیه در تولید پلاستیک استفاده می‌شود.

چگونه می‌توانم در فرایند بازیافت پلاستیک مشارکت کنم؟

شرکت در فرایند بازیافت پلاستیک می‌تواند از طریق اقدامات ساده و قابل انجام در زندگی روزمره ما قابل انجام هست. مثلا

جدا کردن پلاستیک‌ها:

در منزل خود، پلاستیک‌ها را از سایر زباله‌ها جدا کنید. این کار را با قرار دادن یک سبد یا ظرف جداگانه برای پلاستیک‌ها در نظر بگیرید. این سبد یا ظرف را در محل مناسب برای بازیافت قرار دهید.

شرکت در بازیافت شهری:

اطلاعات مربوط به سیستم بازیافت شهری خود را جستجو کنید. بررسی کنید که آیا شهر شما دارای جمع‌آوری جداگانه پلاستیک است یا خیر. اگر چنین سیستمی وجود دارد، پلاستیک‌های جمع‌آوری شده را در ظرف مخصوصی قرار داده و در محل مناسب تحویل دهید.

استفاده از سیستم بازیافت محلی:

در صورتی که در شهری زندگی می‌کنید که سیستم جمع‌آوری جداگانه ندارد، می‌توانید بازیافت پلاستیک را در محلی دیگر جستجو کنید. برخی از فروشگاه‌ها، مراکز بازیافت یا مراکز جمع‌آوری خاص برای پلاستیک‌ها را دارند. شما می‌توانید پلاستیک‌های خود را در این مکان‌ها تحویل دهید.

استفاده از محصولات بازیافتی:

وقتی که خریداری می‌کنید، ترجیح دهید محصولاتی که از مواد بازیافتی تولید شده‌اند را انتخاب کنید. این شامل محصولاتی مانند کیسه‌های خرید قابل استفاده مجدد، محصولات بسته بندی بازیافتی و محصولات پلاستیکی بازیافتی دیگر است. با خرید این محصولات، تقاضای شما برای مواد بازیافتی افزایش می‌یابد و برای ارائه بیشتر این محصولات به بازار تشویق می‌شود.

آموزش‌های آنلاین و اطلاع‌رسانی:

به دنبال منابع آموزشی آنلاین و اطلاع‌رسانی درباره بازیافت پلاستیک بگردید. این منابع می‌توانند شامل ویدئوها، مقالات، وبینارها و سایر منابع آموزشی باشند که نشان می‌دهند چگونه می‌توانید در فرایند بازیافت پلاستیک مشارکت کنید و چگونه می‌توانید مصرف پلاستیک را کاهش دهید.

در انتها

امید است که آشنایی با روند بازیافت پلاستیک به شما خواننده گرامی کمک کرده باشد تا درک بهتری نسبت به این قضیه پیدا کنید. اگر بازیافت پلاستیک انجام نشود دنیای ما به وسیله این ماده احاطه شده و همه جا آلوده می گردد و هیچ محیط زیستی برای زندگی باقی نمی ماند.

در ادامه لازم به ذکر است که شرکت تولیدی زر پلاست با سال ها سابقه در امر تولید لوازم پلاستیکی درجه یک و درجه دو این آمادگی را دارد تا اجناس خود را با قیمت منصفانه در اختیار شما بازرگانان قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره پشتیبانی شرکت تماس بگیرید تا همکارانمان راهنماییتان کنند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آیا نمونه محصولات زرپلاست را دریافت کرده اید!؟

چنانچه تمایل دارید بسته کامل نمونه محصولات برایتان ارسال شود، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.