مراحل ساخت توپ فوتبال پلاستیکی

مراحل ساخت توپ فوتبال پلاستیکی

توپ فوتبال پلاستیکی یکی از محصولاتی است که اکثر بچه های ایرانی با آن خاطره دارند و آنها را به یاد دوران کودکی شان می اندازد. این توپ ها به علت ارزان و سبک بودنشان در گذشته خیلی مورد توجه بود و برای بازی کردن در کوچه و خیابان خریداری می شد.

کمتر جوان ایرانی وجود دارد که اگر توپ فوتبال پلاستیکی را به یادش بیاورید به یاد خاطراتش نیفتد و یادش به خیر نگوید. در واقع این توپ ها در دورانی در دسترس ترین وسیله بازی برای کودکانی بود که توانایی خرید توپ های فوتبال گران تر نداشتند.

خیلی از فوتبالیست های معروف امروزی بازی را با همین توپ فوتبال پلاستیکی در زمین های خاکی اطراف شهر و روستا یاد گرفتند و بعدها راهشان به سمت باشگاه های حرفه ای باز شد و توانستند توانایی های خود را برای علاقمندان به فوتبال نمایش دهند.

البته سوای از نوستالژیک بودن توپ فوتبال پلاستیکی این محصول ضعف هایی هم داشت که باعث می شد گاهی فوتبال به کام علاقمندان قشر پایین جامعه زهر شود. این توپ ها به شدت نازک هستند و با برخورد به اجسام لبه دار و تیز به راحتی کارشان ساخته می شود.

بچه ها برای این که به عمر توپ فوتبال پلاستیکی افزوده شود یک توپ که قبلا از رده خارج شده بود را با چاقو آماده سازی می کردند و بر روی توپ نو لایه می کردند با برخورد به اجسام تیز به راحتی پنچر نشود تا بتوان از آن بیشترین میزان بهره را برد. البته این راه ها چاره موقت بود و این توپ ها خیلی زود با یک برخورد خراب می شدند.

یک نقطه ضعف بزرگ دیگر که همیشه پزشکان در مورد توپ فوتبال پلاستیکی به آن اشاره و توصیه می کردند این بود که با این توپ ها زیاد فوتبال بازی نکنید چون سبک هستند و می توانند به مفاصل و زانوها آسیب های جبران ناپذیری برسانند.

البته نسل قدیم این حرف ها را می شنید اما گوش شنوا کجا بود، مگر می شد از لذت بازی با توپ فوتبال پلاستیکی آن هم در ساعات گرم سال دست کشید. این توپ ها بخشی از خاطرات نسل قدیم را ساختند که هنوز هم گاهی از آنها یاد می کنند.

البته در سالیان اخیر تولید توپ ها به دلایلی کاهش پیدا کرده است. شاید بزرگترین دلیل این باشد که نسل های جدید بیشتر جلوی گوشی و کامپیوتر بزرگ می شوند و آن فعالیت نسل قدیم که پدرانشان هستند را ندارند و به همین منظور دیگر مثل گذشته هر غروب شاهد بازی فوتبال در کوچه ها و محله ها نیستیم.

توپ فوتبال پلاستیکی در کارخانه هایی که کارشان مربوط به پلاستیک است با انجام یک سری مراحل خاص توسط کارگران مجرب تولید می شوند. تولید این توپ ها به وسیله دستگاه های مخصوصی است که به این منظور طراحی و قالب سازی شده اند.

در مقدمه تمامی سعی خود را نمودیم تا ذهن شما را در فضای مقاله ای که قرار است بخوانید قرار دهیم. در ادامه این متن کوتاه قصد داریم تا مراحل ساخت توپ فوتبال پلاستیکی را برای شما خواننده عزیز و گرامی نام برده و مختصر توضیح دهیم تا با آن بیشتر آشنا شوید.

همانطور که میدانیم توپ های پلاستیکی از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، در صنعت پلاستیک هم گالن 20 لیتری حکم توپ پلاستیکی و محبوبیت آنرا دارد.شما میتوانید برای مشاهده ی و استعلام قیمت گالن 20 لیتری بر روی لینک زرد رنگ کلیک کنید.

توپ فوتبال پلاستیکی

مراحل ساخت توپ فوتبال پلاستیکی:

برای تولید هر محصولی در کارخانه ها نیاز است تا مراحلی را رعایت کنند تا محصول با بالاترین کیفیت ممکن تولید شود و به دست مصرف کننده نهایی برسد. برای ساخت توپ فوتبال هم این مراحل باید به خوبی رعایت شود تا شاهد یک توپ مناسب باشیم. در ادامه این مراحل را نام برده و مختصر شرح می دهیم.

تهیه ماده اولیه با کیفیت:

مهم ترین مرحله در تولید هر محصولی به خصوص توپ فوتبال پلاستیکی تهیه ماده اولیه مناسب می باشد. تجربه نشان داده است که اگر ماده اولیه دارای کیفیت خوبی نباشد بر روی کیفیت محصول نهایی اثر منفی میگذارد و سبب نارضایتی مصرف کنندگان نهایی می شود.

معمولا برای تولید توپ از پلی استر استفاده می شود که این ماده را کارخانه ها باید از پتروشیمی ها تهیه کنند. با توجه به این که کشورمان پتروشیمی های فعال زیادی دارد تهیه کردن این ماده چندان کار سختی نیست و شرکت ها به راحتی آن را تهیه می کنند.

تهیه دستگاه های مناسب:

یکی از مراحل مهم تولید توپ فوتبال پلاستیکی تهیه کردن دستگاه هایی است که می توانند به انجام این کار کمک کنند و سرعت تولید را بالا ببرند. معمولا برای تهیه این دستگاه ها بخش پشتیبانی کارخانه ها به شرکت ها دانش بنیانی که در کار تولید آنها هستند مراجعه کرده و آن دستگاه را برای فعالیت های اقتصادی تهیه می نمایند.

خرد کردن مواد اولیه:

پلاستیک هایی که از کارخانه برای تولید توپ فوتبال پلاستیکی سفارش داده می شوند در اندازه ای هستند که باید توسط دستگاهی شبیه به چرخ گوشت به قطعات کوچکتر دربیایند. آنها را به درون این دستگاه می ریزند تا با خرد شدن برای مرحله ذوب و قالب گیری آماده شوند.

قالب گیری:

اگر دقت کنید توپ فوتبال پلاستیکی حالت گرد دارد و برای این که پلاستیکی که به داخل دستگاه ریخته می شود به این صورت خارج شود باید از قالبی استفاده کرد که چنین شکلی را در مرحله آخر به پلاستیک های ذوب شده بدهد.

معمولا قالب را با توجه به چیزی که می خواهند تولید نمایند بر اساس اندازه های خاص توسط مهندسان مجرب طراحی می کنند و در اختیار بخش خط تولید کارخانه قرار می دهند و کارگر با کمک قالب دست به تولید محصول نهایی که توپ است می زند.

زرپلاست | تولید کننده انواع ظروف پلاستیکی

ریختن به داخل دستگاه برای تولید:

بعد از این که مواد اولیه خرد شد و قالب توسط مهندسان آماده شد مواد اولیه را از بالا به درون دستگاه تولید توپ فوتبال پلاستیکی می ریزند. دستگاه در مرحله اول مواد اولیه را به وسیله گرما نرم می کند و در ادامه مسیر به قالب تزریق می نماید.

بعد از این که مواد اولیه به قالب تزریق شد و شکل آن را به خود گرفت، زمانی که در قالب قرار دارد یک دستگاه دیگر باد را به درون آن می دمد تا شکل یک توپ گرد را به خود بگیرد. یک اپراتور مجرب که در کنار کار حضور دارد با یک چیزی مثل چاقو مواد انتهای قالب را قطع می کند تا مواد اضافه به دنبال آن نماند.

پرداخت نهایی:

بعد از این که توپ فوتبال پلاستیکی از قالب خارج شد به گوشه ای منتقل می شود تا خنک شود. در ادامه بعضی از این توپ ها که کمی پلاستیک اضافه بر روی توپ مانده توسط کارگر با دستگاه کنده می شود تا توپ به صورت مناسب به بازار عرضه شود و مورد توجه مصرف کنندگان نهایی محصول قرار بگیرد.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید توپ فوتبال پلاستیکی هنوز هم مثل گذشته تولید می شود ولی میزان تولیدش نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است چون نسل جدید بیشتر به بازی های کامپیوتری و گوشی علاقه دارند و جلوی آن بزرگ می شوند. این توپ ها در کارخانجات پلاستیک سازی ساخته و برای فروش به بازار مصرف ارسال می شوند.

در آخر لازم به یادآوری است که شرکت زرپلاست با سال ها تجربه در زمینه تولید توپ فوتبال پلاستیکی آمادگی دارد تا آن را برای شما فروشندگان به سراسر کشور ارسال نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.