مصرف پلاستیک را چگونه کاهش دهیم؟

مصرف پلاستیک را چگونه کاهش دهیم؟

مقدمه

زباله پلاستیکی در دنیا تبدیل به معزل بزرگی شده است. تمامی کشورها از جمله کشور عزیز خودمان ایران با آن دست به یقه هستند. امروزه به هر جا که می روی نشانی از پلاستیک و محصولاتش به وفور دیده می شود.صنعت پلاستیک سود زیادی دارد به همین علت سیاست مداران چشم های خود را بر روی مشکلاتی که به وجود آورده است بسته اند. نمی شود دلخوش به چند سیاست مدار بود تا برای ما کاری کنند. باید خودمان با رعایت یک سری چیزها مصرف پلاستیک را کاهش دهیم تا به محیط زیست کمک شود.

در بسیاری از کشورها برای این که مشکلات پلاستیک حل شود دولت ها دست به آگاهی در این زمینه زده اند. برای مقابله با هر دشمنی ابتدا باید آن دشمن را به خوبی شناخت سپس در مقابلش قد علم کرد و آن را شکست داد.بزرگ ترین دشمن محیط زیست پلاستیک است. سیاست مداران هم از خطرات آن آگاه هستند ولی ذات انسان حریص است. بسیاری از شرکت ها برای این که به فعالیت خطرساز خود ادامه دهند به دست های پشت پرده رشوه می دهند تا مردم را از خطراتی که این صنعت برای آنها دارد آگاه نسازند.

راه های کاهش مصرف پلاستیک:

همیشه راه هایی هست که بدون کمک گرفتن از دولت ها بشود مصرف پلاستیک را خود اهالی آن جامعه کاهش دهند. در واقع این شیوه ها اگر از سوی اهالی جامعه عملی شوند به میزان زیادی خسارات ناشی از پلاستیک را کاهش می دهند و باعث می شوند انسان ها زندگی سالم تری را تجربه کنند. در ادامه بعضی از این شیوه ها را نام برده و مختصر جهت آشنایی شما خواننده عزیز توضیح می دهیم.

آگاهی دادن به اطرافیان:

بزرگ ترین کاری که برای کاهش مصرف پلاستیک می توان انجام داد آگاهی دادن به اطرافیان است تا نسبت به خطری که این محصولات دارند ایجاد می کنند اطلاعات لازم را داشته باشند. بعد از این که آگاه شوند قطعا با شما در این زمینه همراه و هم جهت خواهند شد.در بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای اسکاندیناوی دولت ها دست به آگاهی سازی مردم زده اند تا میزان استفاده از این ماده سمی را کاهش دهند و در این امر موفق هم بوده اند. ولی در کشور ما متاسفانه هنوز کاری در این زمینه به صورت جدی صورت نگرفته است.

از ظروف پلاستیکی در خانه دوری کنید:

برای کاهش دادن مصرف پلاستیک هر کجا نشود کاری کرد در خانه این امر ممکن است. وقتی ظروف چینی و استیل در دسترس است اصلا چه معنا دارد از ظروفی در خانه استفاده کرد که جز خسارت به سلامت و محیط زیست ما نیست. هر شهروند باید از خانه خود این تغییرات را شروع کند تا به امید خدا در سطح جامعه هم بشود کم کم آنها را مشاهده کرد نمی شود منتظر دیگران ماند و کاری نکرد.

استفاده از کیسه های نخی و پارچه ای:

یکی از شیوه هایی که در زمان خرید از بازار می تواند مصرف پلاستیک را به شدت کاهش دهد همراه بردن کیسه نخی و پارچه ای است. استفاده از این کیسه ها کمک می کند تا مصرف نایلون پلاستیکی کاهش پیدا کند. این شیوه در بعضی از کشورها اجرا شده و جواب هم داده است.

مصرف پلاستیک

استفاده از لیوان شخصی:

زمانی که به بیرون از منزل می روید یک لیوان شخصی در کیف خود به دنبال داشته باشید. بودن این لیوان کمک می کند تا از لیوان های یک بار مصرف استفاده نکرده و مصرف پلاستیک را کاهش دهید. علاوه بر کاهش مصرف، استفاده از لیوان شخصی سلامت افراد را بهتر حفظ می کند. باید دانست لیوان های یک بار مصرف از خود مقدار کمی سم به درون مایعات پس می دهند و به مرور زمان باعث بیماری افراد می شوند.

استفاده از نی های فلزی و ماندگار:

یکی از محصولات پلاستیکی که روزانه بیش از پانصد میلیون تا از آن مورد استفاده قرار می گیرد نی است. برای کاهش مصرف پلاستیک بهتر است افراد از نی فلزی استفاده کنند. استفاده از نی فلزی امر سلامت را ارتقا بخشیده و همچنین به محیط زیست کمک زیادی می شود.

خریداری نوشیدنی ها در ظروف شیشه ای:

یکی از محصولاتی که به تعداد فراوان در درون بطری های پلاستیکی مشاهده می شود انواع نوشیدنی ها از آب معدنی، نوشابه، دلستر و غیره هستند. در گذشته باید آنها را در ظرف شیشه ای خریداری می کردیم. بهترین راه شاید این باشد که دوباره جوامع بشری به آن شیوه ها روی بیاورند تا مصرف پلاستیک کاهش پیدا کند تا سلامت اجتماع بهبود یابد.

کلی خرید کردن:

یکی از بهترین شیوه هایی که می شود مصرف پلاستیک را کاهش داد کلی خرید کردن است. به طور مثال اگر مصرف حبوبات زیادی دارید آنها را به صورت کیلویی نخرید به صورت کیسه ای بخرید. با این شیوه مصرف نایلون پلاستیکی کاهش پیدا می کند. همچنین اقلام مورد نظر را با قیمت بهتری خریداری می کنید.

استفاده از ظروف یک بار مصرف کاغذی:

ظروف یک بار مصرف به دو صورت در بازار موجودند. دسته اول بر اساس پلاستیک هستند و ضرر دارند. دسته دوم بر اساس کاغذ گیاهی هستند و سالم می باشند. بهتر است برای کاهش مصرف پلاستیک از دسته دوم استفاده کرد. ظروف کاغذی گیاهی سلامت اشخاص را بهتر حفظ کرده و باعث بیماری نمی شوند.

گروه صنعتی زرپلاست با هدف بهره مندی تمامی صنایع در ایران، این امکان را فراهم کرده است که محصولات خود را در تمام ایران عرضه کند.

پیشنهاد می شود به صفحه ی گالن 20 لیتری در مشهد مراجعه فرمایید

زرپلاست | تولید کننده انواع ظروف پلاستیکی

استفاده از کیسه های زباله کاغذی:

به حدی معزل مصرف پلاستیک بزرگ است که در بسیاری از کشورها برای زباله کیسه های کاغذی طراحی کرده اند. مردم با استفاده از این کیسه ها به دولت کمک می کنند تا حجم زباله پلاستیکی را کاهش دهند و به سلامت محیط زیست کمک شود.

غذاهای آماده نخرید:

یکی از بزرگ ترین معزلاتی که امروزه دولت ها با آن روبرو هستند پلاستیک است. این ماده سمی همه جا مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از راه هایی که می شود زباله پلاستیکی را کاهش داد خریداری نکردن غذاهایی است که از این ماده سمی استفاده می کنند.

زمان پیک نیک ظرف از خانه ببرید:

یکی از راه هایی که می شود زباله پلاستیکی را کاهش داد استفاده از ظروف استیل در زمان هایی است که قصد رفتن به پیک نیک را دارید. استفاده از این ظروف باعث می شود تا زباله پلاستیکی در طبیعت رها نشده و به آن آسیب نرساند.

پوشاک پلی استر نخرید:

پلاستیک و مشتقاتش راهش را به صنعت پوشاک هم باز کرده است. پوشاکی که بر این پایه تولید می شوند به علت ارزان بودن از سوی قشر کم درآمد جامعه مورد استقبال قرار گرفته اند. این پوشاک به شدت برای پوست ضرر دارند و می توانند باعث حساسیت و بیماری آن شوند. برای کاهش مصرف پلاستیک بهتر از چنین پوشاکی دوری کنید و از پوشاک نخی و پنبه ای استفاده کنید.

در انتها

همان طور که در مقاله بالا خواندید و دانستید همیشه راه هایی هست که اهالی هر جامعه با استفاده از آنها بتوانند مصرف پلاستیک را به میزان چشم گیری کاهش دهند. در واقع این کارها برای نجات سیاره زمین است تا سالم به دست آیندگان برسد. نمی توان به امید سیاست مداران دست بر روی دست گذاشت و کاری نکرد.در ادامه لازم به ذکر است که شرکت زر پلاست با سال ها سابقه تولید محصولات پلاستیکی با کیفیت این آمادگی را دارد تا آنها را در اختیار شما تاجران عزیز قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات لازم در این زمینه با شماره پشتیبانی شرکت تماس بگیرید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.