مواد اولیه ی صنعت پلاستیک از چیست؟

مواد اولیه ی صنعت پلاستیک از چیست؟

پلاستیک یکی از چیزهایی است که امروزه در تمامی صنایع در بسیاری از جاها کاربرد پیدا کرده است. عمدتا دلیلش هم این است که سبک است و صرفه اقتصادی بالایی دارد. تمامی کسب و کارها به همین علت از آن استفاده می کنند.

برای تولید اجناس پلاستیکی باید کارخانه ها و کارگاه های تولید کننده مواد اولیه ی صنعت پلاستیک را از پتروشیمی ها تهیه کنند. مواد اولیه اجناس مختلف برای تولید لوازم با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال ماده خام اولیه تولید نایلون فریزر با دسته پلاستیکی صندلی یکی نیست. اولی نرم و منعطف است ولی دومی نیاز است که کمی زمخت باشد.

در تولید اجناس مختلف پلاستیکی از مواد اولیه گوناگون و مختلفی از سوی کارخانه ها استفاده می گردد تا با جنسی که تولید می کنند تناسب داشته باشد. در ادامه این مقاله مواد اولیه ی پلاستیک ها را برای شما خواننده عزیز و گرامی نام برده و جهت آشنایی تان مختصر توضیح می دهیم.

 

مواد اولیه یعنی چه؟

به ماده خامی که در صنایع پتروشیمی تولید شده و در اختیار دیگر صنایع برای تبدیل به کالاهای دیگر قرار داده می شود اصطلاحا مواد اولیه اطلاق می گردد. مواد اولیه ی صنعت پلاستیک هم در پتروشیمی ها تولید می گردد و در اختیار صنایع مربوطه قرار می گیرد تا تبدیل به کالاهایی شوند که بشود از آنها جامعه استفاده کرد.

یکی از محصولات پرکاربرد و محبوب پلاستیکی، گالن 4 لیتری است.برای کسب اطلاع و نحوه ی استعلام قیمت این محصول روی لینک زرد رنگ کلیک کنید

زرپلاست | تولید کننده انواع ظروف پلاستیکی

مواد اولیه ی صنعت پلاستیک

اصلی ترین مواد اولیه ی پلاستیک ها پلیمرها هستند در ادامه به بعضی از آنها اشاره کرده و مختصر توضیح می دهیم تا شما خواننده عزیز و گرامی کمی آشنا شوید.

پلی اتیلن:

این پلیمر یکی از مهم ترین و رایج ترین مواد اولیه صنایع پلاستیک است. این نوع پلیمر مهم ترین استفاده اش برای صنایع بسته بندی می باشد که از آن کیسه ها و فیلم های پلاستیکی تولید می کنند. سالانه در جهان میلیون ها تن از این ماده تولید می شود. بیش از یک سوم مواد اولیه ی صنعت پلاستیک را تشکیل می دهد.

این ماده اولین بار در قرن نوزدهم میلادی توسط هانس فون پشمان به صورت کاملا تصادفی کشف شد. بزرگترین پیشرفت در مورد این ماده بعد از جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد زمانی که کاتالیزورها توسعه یافت و دانشمندان توانستند این ماده را برای استفاده در سطوح مختلف صنعت به کار بگیرند.

پی وی سی:

این پلیمر یکی از مواد اولیه ی صنعت پلاستیک ها است که در دو نوع سخت و منعطف تولید می گردد. این ماده یکی از پرکاربردترین مواد برای تولید پلاستیک در کارخانه ها است. این ماده حتی برای استفاده در صنایعی مثل ساختمان سازی هم به کار گرفته شده تا جای چوب و سیمان را بگیرد. عمدتا هم دلیلش سبک و اقتصادی بودن آن می باشد.

اولین بار دانشمندان آلمانی در قرن نوزدهم سعی کردند تا از این ماده بهره برداری اقتصادی کنند. اما به علت پیشرفت نکردن علم در آن زمان و به علت سخت و شکننده بودن بسیار زیاد این نوع پلیمر در تلاش خود شکست خوردند بعدها در قرن بیستم یک دانشمند به نام والدو سیمون توانست این مشکل را حل نموده و این مواد اولیه ی صنعت پلاستیک را وارد چرخه اقتصادی کند.

پلی پروپیلن:

پلی پروپیلن اصلی ترین و مهم ترین مواد اولیه ی صنعت پلاستیک در ایران و جهان است. دلیل اصلی پرکاربرد بودن این نوع پلیمر مقاومت بالای آن در برابر مواد شیمیایی، بازها و اسیدها است. مقاومت بالای آن همچنین سبب شده است تا از آن در صنایعی مانند خودروسازی و پزشکی و غیره هم بهره برده شود.

مولکول موجود در این مواد اولیه ی صنعت پلاستیک نامتقارن است. برای همین در طی فرآیند پلیمریزاسیون به سه نوع توالی مختلف مولکولی منتج می گردد. به همین دلیل نسبت به مواد خام اولیه دیگر در صنعت پلاستیک رواج و کارایی بیشتری پیدا کرده است.

پلی استایرن:

یکی از مواد اولیه ی صنعت پلاستیک است که دارای یکی از طولانی ترین صف های زنجیره ای کربنی در مواد شیمیایی است. بیشتر عضو تشکیل دهنده این ماده اولیه کربن و هیدروژن است. مهم ترین ویژگی آن این است که پیوند واندروالسی را در کوتاه ترین زمان ممکن به سرانجام می رساند. همین مورد سبب می شود تا زنجیره کربنی آن طولانی شود و خاصیت کشسانی بیشتری پیدا کند.

یکی از مهم ترین معایب این مواد اولیه ی صنعت پلاستیک بیش از اندازه شکننده بودن و خشک بودنش می باشد تا جایی که آن را کریستال اطلاق کرده اند. دیگر ایراداتش این است که بیش از حد اشتعال زا است و در برابر اشعه فرابنفش مقاومت مناسبی ندارد. به علت همین ایراداتی که دارد از آن در تولید ظروف یکبار مصرف بیشتر استفاده می گردد که نیاز به مقاومت ندارد.

یکی از محصولات پرکاربرد و محبوب پلاستیکی، گالن 4 لیتری است.برای کسب اطلاع و نحوه ی استعلام قیمت این محصول روی لینک زرد رنگ کلیک کنید

مواد اولیه ی صنعت پلاستیک

پلاستیک ای بی اس:

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین مواد اولیه ی صنعت پلاستیک است. جزو پلیمرهای بسیار گران به حساب می آید. به همین علت از آن بیشتر در صنعت خودرو، لوازم الکترونیکی و ساخت بدنه لوازم خانگی استفاده می شود.

این ماده اولیه ی پلاستیک ها به علت خواص خوبی که با خود به همراه دارد در بسیاری از جاها مورد کاربرد پیدا کرده است. اما نقاط ضعفی هم دارد مثل کدر و مات بودنش یا مقاوم نبودنش در برابر اشعه خورشید و تغییر رنگ دادنش، اما منجر به استفاده نشدنش در صنایع نشده است.

پلاستیک های مهندسی:

یکی از مواد اولیه ی صنعت پلاستیک است که دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد و در حجم بسیار کمی تولید می گردد دلیلش هم گران تمام شدن آن است. به علت گران بودنش بیشتر برای استفاده در قطعات مکانیکی تولید می شود.

نکته مثبت دیگری که پلاستیک های مهندسی دارند این است که از آنها می شود به دفعات استفاده کرد. یعنی می شود آنها را ذوب کرد و دوباره تبدیل به اجناس جدید کرد بدون این که مقاومتشان کاهش پیدا کند به بهترین نحو ممکن به کارشان ادامه می دهند. از این نوع ماده در صنایع خودروسازی بسیار استفاده می گردد.

پلی اتیلن ترفتالات:

یکی از مواد اولیه ی صنعت پلاستیک است. این پلیمر بی رنگ بوده و وزن بسیار کمی دارد. به خاطر همین دو مزیت غیر قابل شکستن است. برای همین در دسته پلیمرهای شفاف قرار می گیرد. این پلیمر کاربرد زیادی داشته و در بسیاری از جاها آن را مشاهده می کنیم.از این پلیمر برای ساخت بطری های آب معدنی، ظروف سرم و بسیاری دیگر از محصولات که ضروری است تا دارای شکل شفاف باشند استفاده می گردد. شفاف بودنش کمک می کند تا محلول داخل آن به خوبی برای کسی که قصد خریدش را دارد قابل مشاهده باشد.

 

در انتها

همان گونه که در مقاله بالا خواندید و متوجه شدید برای تولید انواع لوازم پلاستیکی از مواد خام اولیه متناسب از سوی کارخانه ها و کارگاه ها استفاده می شود. مواد اولیه ی صنعت پلاستیک از پتروشیمی ها تهیه شده و برای تولید به کار برده می شوند. این مواد اولیه هستند که در کارخانه ها و کارگاه ها تبدیل به لوازم پلاستیکی برای استفاده در بازار می شوند.

در ادامه لازم به ذکر است که شرکت تولیدی زر پلاست با سال ها سابقه در امر تولید لوازم پلاستیکی این آمادگی را دارد تا اجناس خود را با کیفیت بالا و قیمت منصفانه در اختیار شما بازرگانان و خرده فروشان قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر کافی است با شماره پشتیبانی شرکت تماس حاصل فرمایید تا همکارانمان راهنماییتان کنند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.