چه شرایطی برای نگهداری ظروف پلاستیکی استاندارد نیاز است؟

چه شرایطی برای نگهداری ظروف پلاستیکی استاندارد نیاز است؟

همه ی ما نیاز داریم مواد غذایی خود را به شکلی ذخیره و نگهداری کنیم، ظروف پلاستیکی جزو بهترین گزینه ها برای این کار هستند.نگهداری ظروف پلاستیکی برای مواد غذایی و سایر مواد بسیار ارزان است، حمل راحت، ماندگاری طولانی مدت و استفاده راحت از دیگر مزایای آن است. خرده فروشان، خدمات و تولید کنندگان مواد غذایی و مواد شوینده استفاده گسترده ای از ظروف پلاستیکی  دارند.ظروف های پلاستیکی برای بسته بندی مواد و جابجایی مواد بسیار ایده آل هستند.با استفاده از این ظروف می توان محصولات را تازه و ایمن نگه داشت، نگهداری ظروف پلاستیکی به عنوان یک خط دفاعی از محتویات داخل اش عمل می کند.همچنین نگهداری ظروف پلاستیکی هزینه پایینی دارد و از نظر اقتصادی بسیار به صرفه می باشد.برای نگهداری اقلام در طولانی مدت ظروف پلاستیکی گزینه بسیار خوبی است چرا که نه تنها هزینه کمتری دارد، استفاده و دسترسی آن بسیار راحت است.

 

چه چیز ها و مواد هایی سلامت ظروف پلاستیکی را به خطر می اندازند؟

برای نگهداری ظروف پلاستیکی شرایطی وجود دارد که باید رعایت شود.چرا که اگر از استاندارد ترین ظرف پلاستیکی هم استفاده کنید، مواردی وجود دارد که می تواند برای مواد غذایی مضر باشد.در ادامه به برخی از این شرایط نگهداری ظروف پلاستیکی خواهیم پرداخت؛

نوع غذا:

قرار دادن برخی از غذا ها در ظروف پلاستیکی کار درستی نمی باشد، چرا که با پلاستیک واکنش نشان می دهند و موجب می شوند مواد شیمیایی توسط پلاستیک آزاد شود.برای نگهداری ظروف پلاستیکی از نگهداری مواد غذایی اسیدی، بسیار قلیایی و پر چرب پرهیز کنید.

نوسانات دما:

اگر ظروف پلاستیکی را به صورت دائم گرم و سرد کنید، علاوه بر تغییر شکل، مواد شیمیایی از خود تولید می کند که می تواند برای سلامتی خطرناک باشد.

حرارت:

در نگهداری ظروف پلاستیکی و مواد غذایی، بهتر است که برای گرم کردن مواد غذایی و مایعات از ظروف پلاستیکی استفاده نشود چرا که سرعت انتشار مواد شیمیایی را افزایش می دهد.

سطوح آسیب دیده:

از نگهداری ظروف پلاستیکی که به هر نحوی آسیب دیده اند، خودداری کنید.چرا که ممکن است قطعات و ذرات پلاستیکی را همراه با غذا وارد معده خود کنید.به هنگام نگهداری ظروف پلاستیکی با دیدن هر گونه خراش، ترک، فرورفتگی، پوسته شدن، تراشه، آسیب مایکروویو یا نقطه ذوب از نگهداری آن خودداری کنید.

شست و شوی مناسب:

نحوه شست و شو و تمیز کردن نیز در نگهداری ظروف پلاستیکی بسیار موثر می باشد.استفاده از مواد تهاجمی مانند سفید کننده ها برای این ظروف ممنوع است.ظروف پلاستیکی را باید با مواد شوینده ملایم شست.

نگهداری طولانی مدت مواد غذایی:

ذخیره طولانی مدت مواد غذایی در ظروف پلاستیکی باعث می شود مواد شیمیایی بیشتری ترشح شود.در نتیجه بهتر است مواد غذایی را طولانی مدت در ظروف پلاستیکی نگهداری نکنید.

پلاستیک های زیستی:

استفاده و نگهداری ظروف پلاستیکی زرپلاست که پلاستیک های زیست محیطی هستند و تجزیه پذیر و قابل بازیافت هستند، می تواند تا حدودی به حفظ محیط زیست کمک کند.

برای آشنایی بیشتر با محصولات پلاستیکی کاربردی، پیشنهاد ما مشاهده ی محصول گالن 5 لیتری دسته تاشو می باشد

نگهداری ظروف پلاستیکی

کدام ظروف پلاستیکی برای نگه داری مواد غذایی استاندارد هستند

برای نگهداری مواد غذایی، همه ی ظروف های پلاستیکی استاندارد نمی باشند.باید به این نکته توجه داشته باشید که غذای نگهداری شده برای مصرف ایمن نگه داری شود.هر ظروف پلاستیکی که از سال 1988 تولید شد، دارای کد شناسایی رزین (RIC) است.این کد برای نگهداری ظروف پلاستیکی و تایید استاندارد بودن ظرف لازم است.

بر روی ظروف پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف اعدادی وجود دارند که معرف کد شناسایی رزین و یا شماره ی بازیافت آن هستند.

PET (کد رزین ۱_شماره بازیافت 

در راهنمای خرید ظروف پلاستیکی، شماره ۱، PET یا  PETE یک پلاستیک سبک است که به شکل نیمه سخت و سخت ساخته می شود و در برابر ضربه از مقاومت بالایی برخوردار است و از مواد غذایی و یا مایعات محافظت می کند.در بسته بندی نوشابه ها، انرژی زا ها، سس های سالاد، ویتامین ها و روغن ها از این مواد استفاده می شود.

HDPE (کد رزین ۲_شماره بازیافت 

پلی اتیلن با چگالی بالا به عنوان یک پلاستیک سبک، سخت و مات شناخته می شود که استحکام بالایی دارد.بطری های مات شیر، ظروف سرکه، بسته بندی کره و کیسه های مواد غذایی نمونه هایی از تولیدی این ماده پلاستیکی هستند.

PVC (کد رزین ۳_شماره بازیافت 

برای نگهداری ظروف پلاستیکی،  PVCکد رزین و شماره بازیافت ۳ را دارد و از کلر به عنوان ماده اولیه ساخت PVC استفاده می کنند.این نوع ماده از مقاومت بیولوژیکی و شیمیایی بالایی بهره مند است که این خاصیت به حفظ یکپارچگی محصول درون بسته بندی کمک می کند، مانند دارو ها.

LDPE (کد رزین ۴_شماره بازیافت 

پلی اتیلن با چگالی کم با کد رزین ۴ و شماره بازیافت ۴ در بین انواع پلاستیک ها شناخته می شود.انعطاف پذیری خوبی دارد و در مقابل حرارت مقاومت نسبی دارند.درب قوطی های قهوه، کیسه های نان و قوطی های فلزی نوشابه تولید شده از این ماده هستند.

PP (کد رزین ۵_شماره بازیافت 

پلی پروپیلن را با عدد ۵ معرفی میکنند.این ماده سخت است اما نسبت به دیگر پلاستیک ها شکننده تر است.این مواد به صورت نیمه شفاف، مات و یا رنگی تولید می شوند.نقطه ذوب نسبتاً بالایی دارند که برای نگهداری ظروف پلاستیکی نکته ی حائز اهمیتی می باشد.

PS (کد رزین ۶_شماره بازیافت 

پلی استایرن کاربرد های مختلفی دارد، این امکان را دارد که به صورت فوم در بیاید و یا جزییات ریز و درشت را اجرا کند.برای تولید قاشق و یا چنگال پلاستیکی می توان از آن بهره برد، یا حتی برای بسته بندی مواد غذایی.

OTHER (کد رزین ۷_شماره بازیافت 

عدد ۷ در راهنمای خرید ظروف پلاستیکی به این معنا می باشد که محصول از موادی به جز ۶ مواد دیگر ساخته شده است.و از بیش از یک نوع ماده رزین ساخته شده است.

با انواع کاربردی محصولات پلاستیکی آشنایی دارید؟ محصول گالن 5 لیتری دسته تاشو را مشاهده فرمایید

نگهداری ظروف پلاستیکی

مواد شیمیایی در ظروف پلاستیکی

در ظروف پلاستیکی مواد شیمیایی وجود دارند، که برخی از آن ها بی خطر و برخی دیگر خطرناک هستند.برخی از خطرناک ترین پلیمر های پلاستیکی عبارت اند از:

  •       پلی اکریلونیتریل (PAN)
  •       پلی وینیل کلرید (PVC)
  •       اتیلن وینیل استات (EVA)
  •       پلی پروپیلن (PP)
  •       بی فنیل های پلی کلره (PCB)
  •       پلی وینیل استات (PVAc)
  •       پلی اتیلن (PE)
  •       پلی اورتان (PUR)

 

توصیه زرپلاست 

در زندگی امروزه محصولات پلاستیکی به عنوان جزئی جدایی ناپذیر در زندگی افراد تبدیل شده است که در صنایع زیادی نیز از آن ها استفاده می شود.کافی است یک نگاه گذرا به زندگی روزمره خود داشته باشید تا ببینید استفاده از این محصولات چقدر زیاد است، مانند انواع ظروف پلاستیکی، نایلون، بطری، یا حتی اسباب بازی کودکان و غیره.شرکت زر پلاست با داشتن سابقه ی طولانی و حرفه ای خود در تولید قطعات و محصولات پلاستیکی، برای تولید ظروف پلاستیکی از ماشین آلات و دستگاه های مدرن و پیشرفته بهره می گیرد.هم چنین متخصصان و مهندسانی که تسلط و آگاهی کامل بر نحوه کارکرد دستگاه ها و مراحل تولید دارند، در تمامی مراحل ناظر بر فرآیند تولید هستند.زر پلاست با بهره مندی از مدیریتی پیشرو و مقتدر، خدمات خود را با بهترین کیفیت ارائه می دهد.محصولات شرکت زر پلاست به علت بهره مندی از دستگاه های به روز و حرفه ای و همچنین مهندسان متخصص، از کیفیتی متفاوت و بسیار مرغوب تر نسبت به سایر محصولات موجود در بازار بهره مند است، همچنین نگهداری ظروف پلاستیکی زرپلاست امری ساده و به صرفه می باشد.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.