نشانی کارخانه : تهران، شهرک صنعتی شمس آباد بلوار بهارستان، پلاک 18

وظایف واحد مدیریت تحقیق و توسعه چیست؟

وظایف واحد مدیریت تحقیق و توسعه چیست؟

تمام شرکت ها و سازمان ها برای این که به سمت پیشرفت و توسعه حرکت کنند نیازمند افراد مشاوری هستند که در این امر اطلاعات کافی را داشته باشند. معمولا سازمان ها چنین افرادی را به استخدام خود در می آورند و کارهای تحقیقاتی که نتیجه اش منجر به توسعه می شود را به آنها می سپارند.

شرکت ها و سازمان ها به پشتوانه علمی واحد مدیریت تحقیق و توسعه در مسیر درست شکوفایی قرار می گیرند. چنین واحدی است که نیاز بازار را می سنجد و اطلاعات را در اختیار کارخانه می گذارد تا خود را بر اساس نیازهای موجود به روز کند.

واحد تحقیق و توسعه مهم ترین بخش اداری یک کارخانه یا سازمان است. اگر چنین بخشی در جایی موجود نباشد صاحبان تجارت نمی توانند از تمامی ظرفیت و پتانسیل خود در جهت به دست آوردن سود بیشتر استفاده کنند.

واحد مدیریت تحقیق و توسعه کجاست؟

جایی است که تمامی اقدامات برای توسعه و پیشرفت کارخانه یا سازمان با مشورت یک تعداد افراد خبره برنامه ریزی می شود. این واحد از ارکان مهم توسعه و پیشرفت هر سازمانی به حساب می آید و مدیران به آن نگاه ویژه دارند.

وظایف واحد مدیریت تحقیق و توسعه:

هر واحد در هر سازمان وظایفی بر عهده دارد در ادامه این مقاله قصد داریم وظایفی که واحد تحقیق و توسعه بر دوش دارد را برای آشنایی شما خواننده عزیز مختصر توضیح دهیم.

برنامه ریزی برای بهبود اوضاع کارخانه:

اولین و شاید مهم ترین وظیفه واحد مدیریت تحقیق و توسعه در هر سازمانی برنامه ریزی کردن است. یک برنامه ریزی مناسب باعث می شود کارهای سازمان به نحو بهتری پیش برود و چشم انداز بهبود اوضاع در نظر مدیرانش روشن تر تصور شود.

مدیریت کردن بحران:

هر سازمانی ممکن است در یک برهه زمانی دچار مشکلات اقتصادی یا فنی شود و کارهایش به خوبی پیش نرود در این مواقع راهکارها و پیشنهادات واحد مدیریت تحقیق و توسعه باید بتواند آنها را از چالش موجود رد کرده و در مسیر درست قرار دهد.

 

ارتقای کیفیت محصولات:

در بازار تجارت هیچ چیز به اندازه کیفیت محصول نمی تواند معرف یک شرکت یا سازمان باشد. برای این که محصولات یک شرکت کیفیت مناسب داشته باشد از واحد مدیریت تحقیق و توسعه مشورت می گیرد که باید چه اقداماتی انجام دهد.

این واحد رقبای تجاری را در بازار بررسی کرده و در ادامه سطح کیفی محصولات را بالاتر از آنها تعیین می کند تا از قافله به دست آوردن سود عقب نمانند و همچنین بتوانند رضایت مصرف کنندگان را به دست بیاورند.

بررسی زیر ساخت ها و بهبود تکنولوژی های موجود در کارخانه:

هر کارخانه یا سازمان برای این که محصولات با کیفیت تری تولید کند هر چند وقت نیاز به بررسی شرایط موجود دارد. بررسی کردن شرایط به عهده واحد مدیریت تحقیق و توسعه است. این واحد با بررسی های نظری و عملی که انجام می دهد سعی می کند ضعف های موجود را پیدا کرده و آنها را به اطلاع مدیران برساند تا جهت بهبود کارهای لازمه را انجام دهند.

به سود دهی رساندن کارخانه:

تمام سازمان ها و کارخانه ها به دنبال این هستند که از بازار تجارت سود بیشتری به دست بیاورند برای این که چنین اتفاقاتی بیفتد ضروری است که اقداماتی را در این راستا انجام دهند. تعیین کردن این اقدامات جهت سود بیشتر در بازار بر عهده واحد مدیریت تحقیق و توسعه است.

این واحد بررسی میدانی انجام می دهد و شرایط کارخانه را مو به مو می سنجد و بعد از آن می بیند که رقبا چه اقداماتی انجام داده اند تا از آنها پیشی بگیرند. بعد از به دست آوردن جواب برای پیشرفت پیشنهادات خود را به مدیران ارائه می دهند.

Research and development management unit

برای آگاهی و خرید بطری 250 سی سی در شیراز حتما روی لینک بزنید.

ایجاد کردن فرصت های جدید برای کارخانه با توجه به نیاز بازار:

بازار یک موجود زنده است هر چند وقت یک تکانی به خود می دهد و نحوه سود گرفتن از خود را تغییر می دهد. مامولا سازمان یا شرکت های می توانند بیشترین سود را به دست بیاورند که واحد مدیریت تحقیق و توسعه این فرصت ها را شناسایی کند و برای به دست آوردنشان اقدام شود.

به عنوان مثال در گذشته شرکت نوکیا بازار موبایل دنیا را در مشت خود داشت و به هر مغازه می رفتی کالاهایش در همه ویترین ها بود. زمانی که تکنولوژِی تغییر کرد خود را به سمت آندروید سوق نداد. نتیجه این شد که شرکتی مثل سامسونگ فرصت جدید را دید و برای به دست آوردنش اقدام کرد. در حال حاظر نوکیا برشکسته و سامسونگ بازار موبایل را در انحصار خود درآورد.

بررسی سطح فنی و دانش کارکنان و کارگران:

یکی از مهم ترین نکته ها در هر سازمان یا کارخانه ای سطح دانش است. هر چه دانش مربوط به آن صنعت یا کار در میان عوامل انجام دهنده بالاتر باشد آن سازمان بازدهی بیشتر ی را به دست خواهد آورد. بنابراین بررسی سطح افراد در یک سازمان هم به عهده واحد مدیریت تحقیق و توسعه است تا آن را به نحو احسن ارتقا ببخشد.

پیشنهاد تهیه کردن مواد اولیه از جایی خاص:

واحد مدیریت تحقیق و توسعه بزرگ ترین هدفش این است که کارهایی را انجام دهد که به نفع سازمان یا شرکت تمام شود. برای همین تمام جوانب را بررسی می کند تا اگر ممکن بود مواد خام را از جایی تهیه کند که کارخانه هزینه اش کاهش پیدا کند. و یا این که مواد اولیه ای پیدا کند که از لحاظ کیفی استفاده کردنش بازدهی تولید را به میزان قابل توجهی بالا ببرد.

بررسی کردن رقبا در بازار تجارت:

یک نکته بسیار مهم در تجارت این است که همیشه رقبای خود را زیر نظر داشته باشید و بر اساس اقدامات آنها اقدامات مناسب را انجام دهید تا بازار از دستتان خارج نشود. بررسی نظری و عملی رقبا بر عهده واحد مدیریت تحقیق و توسعه می باشد تا با اقدامات رقیب ضرری متوجه سازمان نشود.

مطالعه بیشتر: آشنایی با روند بازیافت پلاستیک و انواع گونه های پلاستیک

یافتن راه های جدید برای کاهش هزینه ها و بالا بردن پتانسیل کارخانه:

همیشه در بازار فرصت ها یا اجناسی به مرور زمان یافت می شود که با آن بتوان هزینه های یک واحد تولیدی را کاهش داد و در عین حال سود بیشتری را از بالا رفتن پتانسیل خط تولید به دست آورد. پیدا کردن این راهکارها بر عهده واحد مدیریت تحقیق و توسعه است.

این واحد همیشه اطلاعات خود را منطبق با آخرین پیشرفت های موجود در آن صنعت آپدیت می کند و اگر بعضی از این تغییرات مناسب حال کارخانه بود آن را به مدیران پیشنهاد می دهد تا ظرفیت تولید بالا برود و سود بیشتری برای کارخانه به دست بیاید.

واحد مدیریت تحقیق و توسعه

در انتها

همان طور که در مقاله بالا خواندید و دانستید واحد مدیریت تحقیق و توسعه مهم ترین بخش اداری یک شرکت یا سازمان است که مسیر توسعه و پیشرفت آن را مشخص می کند. اساسا چنین واحدی بودنش برای دیدن فرصت هایی است که افراد عادی به آن دقت و توجه نمی کنند.

در ادامه لازم به ذکر است که شرکت زر پلاست با سال ها سابقه در امر تولید لوازم پلاستیکی این آمادگی را دارد تا محصولاتش را در اختیار شما اهالی بازار قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره پشتیبانی شرکت تماس حاصل نموده تا همکارانمان راهنمایی تان کنند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: محتوا محافظت شده هستند