پلاستیک در محیط زیست؛ مزایا و چالش ها

پلاستیک در محیط زیست؛ مزایا و چالش ها

از زمانی که دنیا به سمت پیشرفته شدن حرکت کرده است میزان تخریب محیط زیست نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است. یکی از مواردی که اختراعش در پیشرفت دنیای امروز موثر بوده پلاستیک و مشتقاتش می باشد.پلاستیک در تمامی صنایع به کار گرفته شد. ظرف حدود بیش از صد سالی که پلاستیک در چرخه استفاده انسان قرار گرفته است فقط خدا می داند که چقدر گونه های گیاهی و حیوانی را منقرض کرد و یا در معرض انقراض قرار داد.

علیرغم این که پلاستیک در محیط زیست ما به وفور یافت می شود و این همه مشکلات ایجاد کرد که در ادامه برای شما گفته خواهد شد. اما انسان هنوز هم برای استفاده کردن از آن اصرار می ورزد و به تخریب یگانه محل زندگی خود در کهکشان ادامه می دهد.واقعیت این است که امروزه صنایع منفعتشان در استفاده از این ماده سمی و خطرناک است و برای همین برای استفاده کردن از آن اصرار می ورزند و هیچ همتی برای کاهش استفاده از این سم مهلک را ندارند و به همین منظور با سرعت به کار خود ادامه می دهند و همچنان پلاستیک در محیط زیست رها می شود.

 

چرا محیط زیست مسئله مهمی است؟

زمین تنها نقطه ای در کهکشان است که برای انسان ها قابل زیست می باشد. در صورتی که تخریب و غیر قابل زیست گردد انسان قرار است در کجا به حیات خود ادامه دهد. آیا اصلا می تواند از این محل خارج شود. جواب کاملا واضح است ولی دست هایی در کارند تا جلوی بیداری همه ما را بگیرند و به سود بردن خود از این ماده سمی ادامه دهند.

برای جلوگیری از تخریب محیط زیست توسط پلاستیک، راهکار هایی وجود دارد که در مقاله ای مفصل با عنوان مدیریت صنعت پلاستیک به آن پرداخته شده است

پلاستیک در محیط زیست

چه راهی برای رها نشدن پلاستیک در محیط زیست وجود دارد؟

اولین کاری که می شود برای نجات دادن محیط زیست انجام داد شیوه ای است که بسیاری از کشورها انجام داده اند و آن آگاهی دادن به مردم است. این کشورها تفکیک زباله تر و خشک را از درون خانه ها شروع کرده تا جلوی تخریب مخیط زیست خود را بگیرند.پلاستیک هایی که در این فرآیند جمع می شود را بازیافت می کنند تا خسارتی به محیط زیست نرسد. همچنین قوانینی را برای استفاده از پلاستیک در محیط زیست و به خصوص در صنایع غذایی وضع کرده اند تا سلامت جامعه به میزان چشمگیری افزایش پیدا کند.

مشکلات رها کردن پلاستیک در محیط زیست

رها کردن پلاستیک ها در محیط زیست بدترین جنایتی است که انسان در حق خودش می تواند انجام دهد. متاسفانه در کشور ما این اتفاق به شکل گسترده افتاده و دارد می افتد و هنوز دولت همت نکرده تا به صورت جدی جلوی آن را بگیرد. در آینده نه چندان دور دودش متاسفانه به چشم مردم جامعه خواهد رفت.

زشت شدن چهره طبیعت:

بزرگترین مشکلی که رها ساختن پلاستیک در محیط زیست به وجود آورده است زشت کردن چهره دلربای آن می باشد. هر محیط طبیعی که تحت کنترل نباشد و پای گردشگر و طبیعت گرد باز شود متاسفانه به مرور زمان با مشکل زباله روبرو می شود.ریختن زباله های پلاستیکی در محیط زیست چهره آن را زشت کرده و حتی صنعت گردشگری را تحت تاثیر خود قرار می دهد. محیطی که زشت باشد به نظر شما کدام آژانس گردشگری حاضر است تا مشتریان خود را به آنجا ببرد.

سمی شدن خاک:

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که ریخته شدن پلاستیک در محیط زیست در سال های اخیر ایجاد کرده است و عوارضش بیشتر از گذشته نمودار شده است آلوده شدن خاک است. انسان حیاتش علاوه بر آب به خاک هم وابسته است.هر محصولی که می کاریم در خاک است. هر حیوانی که شکار می کنیم و می خوریم از خاک تغذیه می کند. آلودگی خاک باعث بروز مشکلاتی مثل انواع بیماری های مهلک در انسان می شود. برای همین ضروری است دولت و مردم هر کشور در حفظ سلامت خاک بکوشند.

آلودگی آب های زیرزمینی:

ریخته شدن پلاستیک در محیط زیست و نشت کردن آلودگی های آنها به بستر آب های زیر زمینی راه پیدا کرده است. زمانی که آب آلوده شود هیچ چیزی بر روی این سیاره سالم باقی نمی ماند. تمام انسان ها و حیوان ها و گیاهان حیاتشان به آن وابسته است. در واقع آب که  آلوده شود تمام اکوسیستم تحت تاثیر قرار می گیرد و به سمت نابودی حرکت می کند.

مرگ حیوانات و پرندگان:

امروزه آلودگی آب و خاک با رها ساختن پلاستیک در محیط زیست یکی از بزرگ ترین دلایل مرگ حیوانات و پرندگان است. انسان به محیط زیست رفته و بعد از گذراندن اوقات شاد و خوش زباله یا نایلون پلاستیکی خود را در طبیعت رها می کند. حیوانات در معرض زباله ها قرار می گیرند و به خاطر خوردن و یا گیر افتادن در آنها کشته می شوند.

محصولات پلاستیکی از جذابیت های خاصی برخوردار هستند، یکی از جذابترین و کاربردی ترین محصولات، بطری نیم لیتری است.برای مشاهده روی لینک زرد کلیک کنید

پلاستیک در محیط زیست

از بین رفتن گونه های گیاهی:

یک مشکل دیگر که رها ساختن زباله در محیط زیست ایجاد کرده است آسیب رسیدن به گونه های گیاهی است. خدا می داند که از زمانی که پلاستیک اختراع شد تا به الان چقدر از گونه هایی که موجود بود از بین رفت. اگر این رویه ادامه داشته باشد گونه های بیشتری از بین خواهد رفت و چه بسا روزی حیاتی بر روی زمین باقی نماند.

احتمال راه افتادن آتش سوزی:

رها سازی کیسه و نایلون های پلاستیک در محیط زیست می تواند باعث آتش سوزی شود. کیسه ها و نایلون ها اگر در زاویه خاصی قرار بگیرند و نور خورشید به آنها بتابد می توانند به عنوان ذره بین عمل کرده و به طور مثال محیطی مثل جنگل را به آتش بکشند.

ایجاد بیماری برای انسان ها و حیوانات:

یکی از مشکلاتی که رها سازی پلاستیک در محیط زیست به مرور زمان ایجاد کرده است ایجاد انواع بیماری برای انسان است. امروزه بیماری های تنفسی و سرطان نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است زیرا میزان استفاده از پلاستیک افزایش پیدا کرده و بشر آن را بیشتر از گذشته در طبیعت رها کرده است.

باعث ناسالم شدن محصولات کشاورزی می شوند:

یکی از مشکلات وحشتناکی که رها سازی پلاستیک در محیط زیست ایجاد کرده است آلودگی محصولات کشاورزی می باشد. زندگی انسان از دیر باز به کشاورزی وابسته بوده است و هنوز هم وابسته است. اگر آب و خاک و هوا از طریق پلاستیک آلوده شود در واقع این محصولات آلوده می شوند و در ادامه انسان بیمار می شود.

پلاستیک از طریق بسته بندی مواد غذایی:

امروزه در محیط طبیعی پیش می آید که چشممان علاوه بر کیسه های پلاستیکی به بسته بندی های مواد غذایی می خورد که پلاستیکی هستند و آن پلاستیک در محیط زیست رها شده است. پلاستیک در تمامی جنبه های زندگی انسان نفوذ کرده است و علاوه بر زیست بوم زمین دارد تاثیر مخرب خود را بر روی انسان و زندگی اش می گذارد. بسته بندی پلاستیکی سوای از مشکل زیستی بر روی سلامت انسان هم اثر گذاشته و این سم مهلک را مستقیم وارد بدن انسان می کند.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا خواندید و دانستید ریخته شدن پلاستیک در محیط زیست، خسارت بزرگی به آن وارد می کند. این خسارات در نهایت دودش به چشم خود افراد آن جامعه برمی گردد. حفظ محیط زیست باید یکی از بزرگترین اولویت های دولت و مردم در هر کشوری باشد زیرا محیط زیستی که که تخریب شود به این راحتی قابل احیا شدن نیست و زمان زیادی می برد.

در ادامه لازم به ذکر است که شرکت زرپلاست با سال ها سابقه در امر تولید انواع پلاستیک ها این آمادگی را دارد تا محصولاتش را در اختیار شما بازرگانان گرامی قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات کافی با شماره های پشتیبانی شرکت تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.