مراحل تولید محصولات پلاستیکی به چه صورت است؟

مراحل تولید محصولات پلاستیکی به چه صورت است؟

امروزه کارخانه های زیادی در صنعت تولید پلاستیک فعال هستند. دلیلش هم عمدتا این است که تقاضای محصولات پلاستیکی در بازارهای مصرف خانگی و تجاری زیاد است. وقتی تقاضا زیاد باشد میزان تولید باید افزایش پیدا کند تا بازار از لحاظ کیفی و کمی به تعادل برسد.در شرکت های مختلف مراحل تولید محصولات پلاستیکی متفاوت است. البته این تفاوت به علت این است که محصولات متفاوتی را نسبت به هم تولید می کنند که همین خود می طلبد که شیوه های متفاوتی را برای تولید محصولات در پیش بگیرند.

تفاوت در مراحل تولید محصولات پلاستیکی میزان کیفیت جنس را تعیین می کند. مثلا برای تولید لوله نمی شود از همان دستگاه و روشی استفاده کرد که برای تولید نایلون بهره برده می شود. اصلا سطح و قدرت متفاوتی را برای تبدیل کردن ماده خام به محصول مورد نظر دارند و باید شیوه متفاوتی را برای تولیدشان به کار برد.

 

درباره تولید

تولید کننده محصولات پلاستیکی در بازار بسیار زیاد است ولی یک تعداد بسیار خاص و اندکی نسبت به بقیه معروف می شوند. عمدتا دلیلش این است که ماده خام اولیه را با قیمت مناسب تهیه کرده و جنس را با قیمت مناسب تری به بازار مصرف می رسانند. سوای از این نکته داشتن دستگاه های پیشرفته در مراحل تولید محصولات پلاستیکی کمک می کند تا ماده خام اولیه به هدر نرود و همین خود باعث می شود تا شرکت بسیار منصفانه تر اجناس را به بازار ارسال کند.

 

مراحل تولید محصولات پلاستیکی

محصولات پلاستیکی به شیوه های گوناگونی تهیه می شوند در ادامه بحث قصد داریم این روش ها را برای شما خواننده عزیز نامبرده و مختصر جهت آشنایی تان توضیح دهیم.

تهیه ماده خام اولیه:

اولین گام در مراحل تولید محصولات پلاستیکی در هر شرکتی تهیه کردن ماده خام اولیه است. ماده خام اولیه پلاستیک از پتروشیمی هایی که در سراسر کشور فعال هستند تهیه می شود. ماده خامی که در پتروشیمی ها موجود است دارای کیفیت های متفاوتی می باشند.هر چقدر میزان کیفیت ماده خامی که تهیه می شود بالاتر باشد در مراحل تولید محصولات پلاستیکی دستگاه ها جنس باکیفیت تری را تولید می کنند. بنابراین شرکت ها برای بالا رفتن کیفیت محصولاتشان باید ماده خام بهتری را تهیه کنند تا در بازار اجناسشان حرفی برای گفتن داشته باشد.

یکی از پرکاربردترین محصولات پلاستیکی، گالن 5 لیتری دسته ثابت است، که برای آشنایی و مشاهده ی آن، روی لینک زرد رنگ کلیک کنید

مراحل تولید محصولات پلاستیکی

قالب گیری کردن:

یکی از شیوه هایی که در مراحل تولید محصولات پلاستیکی به کار گرفته می شود قالب گیری کردن است. برای این که یک محصول پلاستیکی تولید شود باید شکل پیدا کند. بنابراین هدف از قالب گیری کردن شکل دادن به محصول است. برای شکل دادن به محصول به شیوه قالب سه روش را نام برده و مختصر توضیح می دهیم.

قالب تزریقی:

در ادامه مراحل تولید محصولات پلاستیکی لازم است بگوییم که شایع ترین روش برای تولید محصولات پلاستیکی تزریق است. ابتدا دستگاه ماده خام را ذوب کرده و توسط یک مارپیچ متحرک به داخل قالب تزریق می نماید.در ادامه صبر می کنند تا ماده تزریق شده سرد شود. بعد از سرد شدن توسط پین های قالب به بیرون انداخته می شود. این شیوه معمولا برای محصولاتی که نیاز به مقاومت بالا دارند به کار برده می شود. مثل سپرهای خودرو و بعضی از لوازم خانگی و غیره…

قالب دمشی:

این روش برای تولید کردن بطری و گالن مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این شیوه مناسب محصولاتی است که تو خالی بوده و دیواره آنها باید به صورت یکنواخت باشد. در این شیوه ابتدا ماده خام را دستگاه اکسترودر ذوب کرده و ماده مذاب به صورت روده در می آید. قاب روده ای احاطه شده و بسته می شود سپس از بخش انتهایی قالب هوا به درون آن دمیده می شود تا پلاستیک از دو طرف به قالب بچسبد و محصول مورد نظر شکل خود را پیدا کند.

قالب فشاری:

این شیوه از مراحل تولید محصولات پلاستیکی بیشتر برای ساختن تایرهای خودرو استفاده می گردد. در این شیوه ابتدا ماده خام به صورت ورق ورق در حفره پایینی قالب قرار داده می شود و فک بالایی بر روی آن قرار می گیرد و بر اثر فشار ماده خام شکل قالب را به خود می گیرد. این شیوه برای تولید محصولات پلاستیکی که نیاز به مقاومت بسیار بالایی دارند کاملا مناسب است.

برای آشنایی هرچه بیشتر با دنیای پلاستیک، به مطالعه مقاله ی صفر تا صد پلاستیک بپردازید

مراحل تولید محصولات پلاستیکی

قالب اکستروژنی:

این روش از مراحل تولید محصولات پلاستیکی برای ساختن محصولاتی مناسب است که مثل لوله و گرانول باید به صورت پیوسته باشند. ابتدا مواد خام مذاب توسط دستگاه به جلو رانده شده و توسط مارپیچ به درون قالب ریخته می شود تا شکل قالب را به خود بگیرد. بعد از این که شکل قالب را به خود گرفت به صورت پیوسته از آن خارج می شود تا بعد از خنک شدن به بازار مصرف ارسال شود.

روش بادی کشش:

در این روش از مراحل تولید محصولات پلاستیکی، ماده خام به یک قالب از پیش ساخته شده تزریق می گردد. سپس ماده خام حرارت داده می شود و با یک دمنده هوا با فشار زیاد به درون آن فرستاده می شود و با یک میله برای پر کردن قالب به درون آن برده می شود.

این شیوه برای تولید محصولاتی که باید جداره یک دست داشته باشند و از درون تهی باشند کاملا مناسب است. البته موادی هم که استفاده می شود در کیفیت نهایی محصولاتی که تولید می شود اثر دارد. برای این که کیفیت محصول بالا برود بهتر است از پلی اتیلن با چگالی و وزن مولکولی کم استفاده شود تا محصولی که تولید می شود باکیفیت تر باشد.

روش تزریق کردن:

در شیوه مراحل تولید محصولات پلاستیکی روش تزریق کردن بسیار شایع است. برای تولید بسیاری از محصولات از این شیوه استفاده می شود. این شیوه در ساخت بسیاری از محصولات به کار برده می شود. ابتدا مواد اولیه توسط دستگاه ذوب می گردد و سپس توسط یک دستگاه با فشار بسیار بالا به قالب شکل دهنده تزریق می گردد.

بعد از این که ماده خام شکل قالب را به خود گرفت صبر می کنند تا خنک شود تا آن را از درون آن خارج کنند. برای ساخت بسیاری از محصولات که در خانه از آن استفاده می کنیم از این روش استفاده می شود تا کیفیت ساخت مناسبی داشته باشد.

بسته بندی کردن مناسب:

بعد از این که مراحل تولید محصولات پلاستیکی به اتمام رسید آنها را در کارخانه بسته بندی می کنند. بسته بندی کردن سبب می شود تا محصولات از آسیب های فیزیکی و آلودگی ها مصون بمانند و با کیفیت بسیار مناسب به بازار مصرف ارسال شوند.

هر محصولی که کیفیت بسته بندی مناسب تری داشته باشد نظر مشتریان را بسیار بهتر به سمت خود جلب می کند. جلب شدن نظر مشتریان باعث بالا رفتن میزان فروش محصولات می شود و همچنین رضایت مشتریان به طرز غیر قابل باوری بالا می رود. به همین دلیل کارخانجات نباید از بسته بندی مناسب غافل باشند.

 

در انتها

در مقاله بالا با انواع روش ها و مراحل تولید محصولات پلاستیکی آشنا شدید. دانستید که برای تولید هر جنس پلاستیکی باید شیوه خاصی به کار برده شود. زیرا بعضی محصولات باید ظریف تولید شود و بعضی دیگر ضرورت دارد تا فشرده و قوی باشند. نمی شود هر دو محصول را با یک شیوه تولید کرد و انتظار نتیجه قابل قبولی داشت.

لازم به ذکر است که کارخانه زر پلاست این آمادگی را دارد تا انواع و اقسام محصولات پلاستیکی خود را به صورت عمده در اختیار شما تجار و بازرگانان عزیز قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با واحد پشتیبانی تماس بگیرید تا اطلاعات کافی و وافی در اختیارتان قرار داده شود.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.